Maradnak, de óvatosak

Az Erste Bank marad, de leállítja a beruházásokat, a Raiffeisen óvatosabban nyilatkozik, vezére arról beszél, hogy nehéz megmondani mekkora lesz a veszteség a „magyar hiteleknél”.

2011. szeptember 24., 15:15

Az Erste elnöke, Treichl a jogbiztonság hiányát kifogásolta

Nem hagyjuk, hogy az ellenséges gazdaságpolitika, amely súlyos károkat okoz Magyarországnak, elüldözzön bennünket az országból – áll abban az állásfoglalásában, amelyet az Erste Group elnök-vezérigazgatója, Andreas Treichl pénteken juttatott el a „Napi Gazdaság Online” nevű gazdasági újsághoz.

Treichl határozottan leszögezte, hogy az Erste Bank stratégiája hosszú távra érvényes és független a helytelen politikai döntésektől. Hangsúlyozta, hogy az Erste Bank továbbra is a magyar ügyfeleik partnere kíván maradni. Neki semmiképpen sem szándékozik elhagyni Magyarországot, és továbbra is óvni akarja a befektetőik érdekeit.

Mivel az Erste Group tőzsdeorientált vállalat, együtt kell élnie a realitásokkal – folytatta Treichl. Tekintettel arra, hogy Magyarország semmiféle jogbiztonságot sem garantál a befektetések számára, a befektetők elfordulhatnak Magyarországtól. Ezért az Erste azt tervezi, hogy a további beruházásait Magyarországon kívül hajtja végre – mondta.

Korábban Treichl arról beszélt, hogy az Erste Csoport biztosítja a likviditáshoz szükséges tőkét a magyar leányvállalata részére.

(APA) Der Standard, 2011.09.23

Magyarországon az RBI 1,5-1,6 milliárd eurót hitelezett külföldi valutában. A tervezett tőkemegfelelési alapot akár egymilliárd euróval is meg kell támogatni.

A Magyarországon meglevő magas bankadó és az Orbán kormány által a devizahitelek végtörlesztéséről hozott döntés ellenére sem áll a szándékában a Raiffeisen Banknak, hogy kivonuljon Magyarországról. „Nem azért megyünk az országokba, hogy az első szélnél ismét kivonuljunk onnan” – mondta a RZB és a RBI felügyelőbizottságának az elnöke, Walter Rothensteiner, aki azonban nem tudta megmondani a devizahitelek átváltása miatt fenyegető veszteségek várható nagyságát. Ugyanakkor biztos abban, hogy az EU szintjén is megtámadják jogi úton a törvényt. „Már folyamatban van egy-két dolog”.

A Raiffeisen Magyarországon 1,5-1,6 milliárd euró nagyságrendben helyezett ki hiteleket külföldi valutában – mondta Johann Strobl, a Raiffeisen Bank International (RBI) kockázati területért felelős elnöke. Emlékeztetett arra, hogy múlt hétfőn a magyar parlament elfogadott egy hevesen bírált törvényt, amely lehetővé teszi a jelzáloggal biztosított devizahitelek rögzített átváltási árfolyamon történő idő előtti törlesztését. Az új törvény következtében a devizahiteleket 180 forintos svájci frank árfolyamon, az eurót pedig 250 forintos árfolyamon lehet majd visszafizetni. A jelenlegi átváltási árfolyam svájci frankonként meghaladja 240 Ft-ot, illetve euróként a 294 Ft-ot.

A kockázati terület elnöke számára „csak nehezen saccolható meg”, hogy mennyi hitelfelvevő veszi majd igénybe a végtörlesztés lehetőségét Magyarországon.

Megváltoztatják a tőkemegfelelést

Az EU-ban a jövőben változtatások lesznek a tőkemegfelelés területén. A bankoknak be kell helyezniük egy alapba a biztosított befektetések 0,5-1,5%-kát. Az RZB elnökségi tagja, Johannes Schuster véleménye szerint megtörténhet, hogy a „legrosszabb esetre” készülve a Raiffeisen-szektornak Ausztriában egymilliárd euróig terjedő összeget kell befizetnie az alapba.

A pénzügyi tranzakciók adóját, amiről éppen most tárgyalnak az EU-ban, Rothensteiner nem utasítja el teljes egészében. Ez azonban nem lehetne a nemzeti bankadó kiegészítése. „Sajnálatos, hogy Ausztriában a bankadók beolvadnak a költségvetésbe” – bírált az RZB-elnök. Ezzel szemben Németországban ezek a pénzek bekerülnek egy banki válságalapba”

(APA/ Die Presse )<br />
Fordította: dr. Gonda László

További cikkeket olvashat Ausztriáról a

Szervusz Ausztriahonlapon