Már a startvonalon több mint 100 ezerrel rövidíthették meg az embereket
Egy átlagfizetésnyi összeg – körülbelül ennyi pénz járhat vissza az embereknek az egyik pénzügyi portál szerint azért, mert a bankok a devizahitelek folyósításánál középárfolyam helyett árfolyamrést számoltak fel. Vagyis már a hitel odaítélésénél 100, de akár 200 ezer forinttal is megrövidíthették az adósokat a bankok.
Tisztességtelen volt az árfolyamrés – ezt mondta ki két hete úgynevezett jogegységi döntésében a Kúria. Vagyis a devizahitelesek többségének biztosan visszajár az a pénz, amit a pénzintézetek úgy számoltak ki, hogy a jegybanki középárfolyam helyett a nekik kedvező árfolyamot vették figyelembe.
A felvételkor a bankok az alacsonyabb, vételi árfolyamot használták. Így az ügyfeleknek nagyobb hitelt – például több svájci frankot kellett felvenniük ahhoz, hogy forintban hozzájussanak a kívánt összeghez. Tehát már a felvételkor a bankok jártak jól, az emberek pedig rosszul – számolt be róla a Híradó.hu.
Visszafizetéskor már a magasabb, eladási árfolyammal számoltak a bankok. Vagyis magasabb törlesztőrészletet kellett fizetniük az ügyfeleknek, így akkor is a bankok jártak jól. Erre, vagyis az árfolyamrésre mondta a Kúria, hogy tisztességtelen. Ennek az összegnek egy részét kaphatják vissza a devizahitelesek.
A pénzcentrum.hu számításokat is végzett. Részletesen leírják, hogyan számolhatják ki a devizahitelesek, hogy nekik körülbelül mekkora összeg jár vissza. Az egyik ügyfél például 9 milliós hitelt vett fel, és már a felvétel pillanatában 275 ezer kár érte: ennyivel kevesebbet utaltak neki, mivel a bank vételi árfolyamon számolt.
„Neki igen nagy összeg jár vissza. De ez banktól is függ, tehát a bankoknál eltérő volt, hogy mekkora az árfolyamrés mértéke. És ez a leginkább meghatározó egyébként abban, hogy mennyi pénzt kaphatnak vissza. Illetve, természetesen a hitelösszeg” – mondta Ráski Péter szerkesztő.
Ráski Péter szerint egy átlagos, 7-8 millió forintos devizahitel mellett 100-150 ezer forint járhat majd vissza az embereknek, csak a folyósításkori árfolyamrés miatt. Ehhez jön még hozzá az az árfolyamrés, amit később, hónapról hónapra, a törlesztőrészletek után is felszámoltak a bankok.
A héten a Híradó is kiszámoltatta egy szakértővel, hogy mennyi járhat vissza egy átlagos devizahitelesnek.
Ha valaki 2007-ben 7 millió forintnak megfelelő svájci frank hitelt vett fel 15 évre, annak a törlesztő részlete induláskor 65 ezer forint volt, ami mostanra 125 ezerre növekedett.
Egy ilyen szerződésnél az adós 110 ezer forinttal járt rosszabbul az árfolyamrés miatt, az egyoldalú kamatemelések miatt pedig 900 ezer forinttal fizetett többet, mint kellett volna. Vagyis, 1 millió 10 ezer forintot vett el tőle a bankja – a bíróság szerint tisztességtelenül. Elvileg ez a pénz visszajár.