Londoni elemző: februárban eldől az országunk sorsa

A magyar gazdaságpolitika kilenc területét alapvetően befolyásolja az, hogy kiket kér fel a Magyar Nemzeti Bank vezetésére tavasztól Orbán Viktor kormányfő – állapítja meg ma kiadott elemzésében Raffaella Tenconi.

2013. január 24., 11:00

A Bank of America Merrill Lynch londoni elemzője emiatt „Az igazság pillanata” alcímet adta az anyagnak és arra számít, hogy a múltban mutatott kinevezési gyakorlata alapján a magyar kormányfő elkerüli a legrosszabb forgatókönyvet, így az erősen negatív magyar pénz- és tőkepiaci reakciókat is – írta a Portfolio.hu. Ez akkor következne be, ha egy olyan személyt kérne fel jegybankelnöknek Orbán, aki egyértelműen politikai kinevezett és közben gyenge szakmai megítéléssel, illetve gazdaságpolitikai eredményekkel rendelkezik. Raffaella Tenconi az anyagban további három forgatókönyvet is felvázol, amelyek közül az enyhén kedvezőtlen, illetve az enyhén kedvező kimeneteket tartja a legvalószínűbbnek.

Megalapozott a csökkentés

A londoni elemző szerint az, hogy a kormányfő kit (kiket) jelöl a jegybank élére várhatóan február elején, alapvetően befolyásolja például a további jegybanki kamatpályát, a befektetői bizalmat, illetve a gazdaság teljesítményén keresztül a kormánypárt 2014-es újraválasztási esélyeit is. Raffaella Tenconi az anyagban többek között amellett érvel, hogy a további jegybanki kamatcsökkentés megalapozott, hiszen az alap inflációs folyamatok (ő ezt a feldolgozott élelmiszerek nélküli maginflációként értelmezi) alacsony árnyomásra utalnak, és közben a gazdaság élénkülése nagyon gyenge lesz. A további kamatcsökkentési sorozat intenzitását és teljes mértékét azonban az elemző szerint nagyban befolyásolja az, hogy a személyi változások a jegybank élén hogyan befolyásolják a bank hitelességének piaci megítélését.

Részletek a

Portfolión.