Kína a válságra válaszul liberalizálja az energiapiacot
A kínai kormány liberalizációs törekvéseinek egyik legmerészebbike a mostani.
A kínai Nemzeti Fejlesztési és Reformbiztosság kedden jelenttette be, hogy október 15-től folytatja a széntüzelésű erőművek termelte energia liberalizálását, és tőzsdére viszik az erőműveket, írja a Világgazdaság. A cél, hogy rákényszerítsék az ipari és kereskedelmi nagyfogyasztókat, hogy minél előbb közvetlenül vagy a hálózaton keresztül ügynökök közvetítésével piaci áron fizessenek az energiáért.
A kormányzat terve szerint a piaci ármeghatározás ösztönözni fogja a termelőket, hogy növeljék kibocsátásukat, és így fel tudják számolni az energiaválságot. A mélyülő válság miatt ugyanis több iparágban kénytelenek voltak visszafogni a termelést.
A reform a kínai liberalizációs törekvések egyik legmerészebbikének számít, és lehetővé teszi, hogy a szénerőművek a villamos energia piacilag meghatározott árán keresztül az előállítási költségek jó részét a végfelhasználókkal fizettessék meg.
(Kiemelt kép: Egy feldolgozóipari körzet a brunei Pulau Muara Besar szigetén, a Brunei-öbölben, Bruneiben 2019. január 17-én. A kínai vállalat egy lakatlan szigetet alakított át fejlett területté, ahol többek között egy hatalmas szénerőmű, egy nyersanyag vegyi szálakat előállító gyár és hatalmas olajtartályok találhatók. 2017 márciusában a brunei kormány szerződést cserélt a Zhejiang Hengyi kínai céggel, hogy gyárakat építsen a szigeten. Fotó: Takeyuki Hitokoto / The Yomiuri Shimbun/AFP)