Jó hír nekünk, rossz a termelőknek
A túltermelés eredményeként drasztikusan visszaesett az agrártermékek árnövekedési tempója augusztusban. Ennek a termelők aligha örülhetnek, a fogyasztók viszont igen, mert ez az infláció további lassulását fogja eredményezni. Az év hátralévő részében a mezőgazdasági termékek árának további csökkenése várható.
Nyár végére a várakozásoknak megfelelően megfordult a ternd az agráriumban: a termékek termelőiár-szintje az idén augusztusban 2,7 százalékkal haladta meg a 2007 augusztusit, a növekedés jelentősen elmaradt az előző havi 12,8 százalékos és az egy évvel korábbi 18 százalékos emelkedéstől is. A növényi termékek árszínvonala augusztusban éves bázison 4,6 százalékkal csökkent a júliusi 9,1 százalékos növekedés után, az élő állatok és állati termékek árszínvonala pedig 12,4 százalékkal nőtt, míg az előző hónapban még 17,6 százalékkal emelkedett.
A mezőgazdasági árak az idén az első nyolc hónapban 17,4 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva, ezen belül a növényi termékek árszínvonala 16,7 százalékkal, az élő állatok és az állati termékek árai pedig 18,2 százalékkal emelkedett. A jó termés miatti értékesítési gondok nyomán a gabonafélék termelői ára 2008. augusztusában 12,8 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához viszonyítva . A búza ára a 2008. márciusi, kilogrammonként 64,6 forintos ár után 2008. augusztusában, az előző évi árszintnél 22 százalékkal kisebb, kilogrammonkénti 37,7 forintra esett, míg a kukorica ára idén augusztusban 5,7 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2007. augusztusában. A burgonya termelői ára 18,8 százalékkal mérséklődött.
Ezzel szemben a vágóállatok termelői árainak 13,1 százalékos növekedése a vágóbaromfi árának 13,4 százalékos, a vágósertés árának 14,9 százalékos, illetve a vágómarha árának 5,9 százalékos emelkedéséből adódott. Az állati termékek árainak 11 százalékos növekedésén belül az étkezési tyúktojás termelői ára 17,9 százalékkal, a tejé 9,6 százalékkal nőtt a tavaly augusztusi szinthez viszonyítva. Az áremelkedés üteme itt is lassult, az év első felében az állati termékeknél még húsz százalék felett volt a drágulás mértéke.
A mezőgazdasági árak csökkenése a túltermelés miatt az elkövetkező hónapokban tovább folytatódhat. Ha a pénzügyi válság következményeként a lakossági fogyasztás is stagnál, esetleg csökken, ez a fogyasztói áraknál további mérséklődéshez vezethet.