Izgalmas licitek
A várakozásoknak megfelelő, élénk forgalom jellemezte a BÁV 61. művészeti aukcióját. A megszokott nívós kínálatot számos kultúrtörténeti ritkaság gazdagította. Az árverési tárgyak legnagyobb része gazdára talált, jó néhány közülük a kikiáltásinál jelentősen magasabb áron.
Jól mérte fel a piaci igényeket az első napon kalapács alá került ékszerkollekció. Szinte a teljes kínálat elkelt, figyelemre méltó volt az összhang a kikiáltási árak és a vevői ajánlatok között. Az igényesen összeállított választékban a brillel és drágakövekkel ékített ékszerek széles skálája mellett a népi ékszerek néhány rendkívüli példánya, a biedermeier és art deco stílusú remekek is megtalálhatók voltak. A válogatás sikerességét mutatja, hogy az egymillió forint alatti kikiáltási árról induló ékszerek gyorsan gazdára találtak. A valódi különlegességekért éles licitharcok folytak, így nem volt meglepő, hogy például a hazánkban igen ritkán előforduló Tahiti gyöngysor megduplázta a kikiáltási árát és millió felett kelt el. Az aukció csúcs leütését a várakozásoknak megfelelően az a Corum férfi karóra érte el, amely iránt már a kiállításon is a legnagyobb volt az érdeklődés.
A szokásoknak megfelelően a leghevesebb küzdelem a kollekció utolsó blokkjában kalapács alá került, kiemelkedő értéket képviselő briliáns ékszerekért zajlott. A megnövekedett befektetési és ajándékozási kedvnek köszönhetően a méretüknél fogva jelentős, egészen különleges csiszolatú, szép kivitelű brill gyűrűket és nyakékeket többnyire a kikiáltásinál jóval magasabb áron ütötték le. Ahogy várható volt, az ékszeraukció szenzációja az utolsó tételként kínált, csodálatosan megmunkált, szitakötő formájú briliánsokkal és gyémántokkal díszített szecessziós hajékszer lett, amely ötszörös áron kelt el.
Kiemelkedően eredményes volt a második napon a festményaukció, a vásárlók zsúfolásig megtöltötték a termet. Az első néhány sikeresen leütött tétel között volt ifj. Carl Schweninger két képe és Munkácsy Mihály tanulmányrajza, amelyekért a kikiáltási ár kétszereséig ment a licit. Az árverés egyik meglepetése, Than Mór most előkerült Attila lakomája című festménye hozta meg az első millió fölötti árat, alig néhány perc múlva pedig Skuteczky Döme Festőnő című alkotása a kikiáltási ár tízszereséért talált gazdára. A jó kezdet után nem volt meglepő, hogy a festménypiac kedvenceinek számító ifj. Markó Károly, Mednyánszky László és Szinyei Merse Pál képei is kelendőek voltak. Közel ötmillió forintról indult, mégis csaknem megduplázta a kikiáltási árát Molnár József Dunai átkelés című festménye is.
A rendkívül igényesen összeállított és több kiemelkedő kvalitású művet kínáló választék XX. századi alkotásai is gyorsan és jó áron keltek el. Márffy Ödön Asztali csendélet és Tóth Menyhért Mediterrán utca című festményéért komoly licitharc folyt, de Csernus Tibor Alakok című művéért is magas összeget fizettek. A kortárs művészek közül a ma már számos gyűjtő kedvencének számító Kádár Béla, Molnár C Pál, Kokas Ignác, Gyémánt László képei szintén keresettek voltak.
Ahogy arra a gazdag kínálat alapján számítani lehetett, óriási vásárlási kedv jellemezte a harmadik napon a műtárgyak árverését, szinte minden tétel vevőre talált. A művészien megformált használati ezüsttárgyak szenzációját az a francia szecessziós boroskészlet jelentette, melynek védettségét az Iparművészeti Múzeum kezdeményezte. A leütést követően a múzeum az elővásárlási jogával élve Alexandre Bigot munkáját beemelte a gyűjteményébe. A változatos Zsolnay-kollekció több darabjáért is heves licitharcot vívtak a gyűjtők. A legtöbbet az Apáti Abt Sándor formaterve alapján készült és a Torinói Világkiállításra készült sorozatból való szecessziós gömbvázáért adták, de ugyancsak népszerű volt a Mack Lajos tervezte nőalakkal díszített váza. Szépen kúsztak fel az ajánlatok a kisebb dísztárgyak esetében is, egyes remekekért a kikiáltási ár három-négyszeresét fizették a vásárlók.
Felélénkült a terem, amikor az aukció vége felé a nagyméretű, 1697-es évszámmal ellátott, ómázas fajansz Habán füleskancsóra került a sor. Az egyedi ritkaság a kikiáltási árának tízszereséért, jóval kétmillió forint felett kelt el. Komoly áremelkedést értek el az antik ezüst kollekció darabjai is, elsősorban a történelmi Magyarország területén a XIX sz. elején készült mesterjeggyel ellátott tárgyak iránt volt kiemelkedő az érdeklődés. A háromnapos aukció utolsó darabjáért, a nagyon jó állapotban lévő, a magyar tábornoki öltözékhez tartozó, arannyal átszőtt csákóért és zsinórövért keményen megküzdött a nyertes gyűjtő, aki a kikiáltási ár hatszorosát adta a rendkívül különleges darabokért.
A kiemelkedően sikeres művészeti aukcióját követően a BÁV 2012. december 11-12-én rendezi Karácsonyi 89. Ékszer- és 6. Ezüstaukcióját, melynek tárgyai december 1-jétől tekinthetők meg a BÁV Aukciósházban.