Itt a valóság: rideg kijózanodás Obama után
Nem tartott sokáig az amerikai elnökválasztást követő örömmámor a tőzsdéken. A kijózanodás gyors és alapos volt, a mutatók világszerte nem sokkal az eredmény bejelentése után zuhanni kezdtek és ez a trend ma is folytatódik. A piac nem Obamában kételkedik, hanem ismét a szomorú realitásokra koncentrál, amelyek pedig egyre bizonyosabban jelzik a nyakunkon lévő recessziót. Az általános pesszimizmus minket sem kerül el, a BUX második napja menetel lefelé. A forint egyelőre tartja magát.
A Barack Obama amerikai demokrata párti elnökjelölt megválasztását követő eufória után ismét a pénzügyi válság határozta meg a tőzsdei forgalmakat. Szerdán az New York-i tőzsde Dow Jones ipari átlaga 5 százalékos, a technológiai papírokkal telített Nasdaq Composite index pedig 5,5 százalékos gyengüléssel zárt. Az esés elsősorban annak volt köszönhető, hogy az új elnöknek szembe kell majd néznie a fájdalmas recesszióval, mely az amerikai gazdaságot fogja sújtani. Ismét a volatilitás uralkodott a piacon, a múlt heti szárnyalás után most hirtelen fordult meg a hangulat. Ráadásul újabb negatív hírek jelentek meg a munkaerőpiacról, ezek csak tovább erősítették a fájdalmas recessziós esélyét.
Az adatok alapján októberben 157 ezer ember veszítette el állását a versenyszférában az Egyesült Államokban, utoljára közel öt éve mértek ilyen magas adatot a szakemberek. Az elemzők 100 ezer körüli álláshely megszűnésével számoltak, azonban ennél lényegesen magasabb lett a szám. Mindez nem túl jó előjel a pénteki, a teljes munkanélküliséget mutató adatok előtt, mivel a 157 ezerben még nincsenek benne az állami szféra elbocsátásai.
A gyors kijózanodás a Távol-Keleten is hatott, a tokiói tőzsde irányadó mutatója, amely az előző két napon összesen 11 százalékot emelkedett, csütörtökön csaknem hat százalékot veszített az előző napi záró értékhez képest. A piac már a gazdaság valóságos bajaira figyel és arra vár, milyen konkrét gazdasági intézkedéseket javasol Obama és a csapata. A többi ázsiai tőzsde is mélyrepülésbe kezdett a korábbi vásárlási láz után. Nyitás után a hongkongi tőzsde hat százalékot esett vissza, a térség többi piaca is 3-6 százalékot vesztett.
Európa sem húzhatta ki magát a hangulatváltás alól. A tegnapihoz hasonlóan ma is valamennyi tőzsde negatívban kezdett, és többnyire a korábban sokat nyerő részvények veszítettek. Ez részben a profitrealizálásnak is köszönhető, de a döntő elem a már az eurrozónában elkezdődött recesszió. Elemzők szerint ezen a befektetői hangulaton az sem fog változtatni, hogy az Európai Központi Bank az irányadó kamatot fél százalékkal 3,75 %-ra csökkenti.
A mi kisebb térségünkben is a medve az úr, a börzék több százalékos veszteségben vannak. Nálunk a BUX mutatója mínusz 5 %-kal kezdett, erős eladói nyomás alatt. A legnagyobb kilengést most is az OTP produkálja, részvényei ma reggel tíz százalékkal estek. A forint viszonylag stabil, árfolyama 260 körül mozog az euróval szemben.
A negatív várakozások ezúttal is lenyomták a nyersolaj árát, pedig az két napja már ismét hetven dollár felé közeledett. Most viszont visszaesett a hatvan közeli szintre, ahonnan a jelek szerint egyelőre nem tud elmozdulni.