Itt a lehetőség Orbánék előtt: hogyan élnek vele?

Javulni látszanak a külső feltételek ahhoz, hogy a magyar gazdaság is növekedésnek indulhasson, a befektetői hangulat kedvező, fő exportpiacaink is a vártnál jobban teljesíthetnek. Ez, valamint a túlzottdeficit-eljárás megszűnése jelentősen növeli a kormány mozgásterét, a kérdés az, Orbánék tudnak-e élni ezzel a lehetőséggel, és ha igen, mire használják ki.

2013. május 29., 12:46

Miközben a kormányfő egyre csak a nálunk rosszabbul teljesítő, sőt minket visszahúzó Nyugatról beszél híveinek, valójában a szerinte hanyatló fejlett világnak köszönheti, hogy még egyáltalán talpon vagyunk, sőt egyre jobbak az esélyeink arra, hogy az unió egyik legmélyebb recessziójából kikecmeregjünk és végre nálunk is meginduljon némi növekedés. Szó nincs látványos fellendülésről, de a főbb nemzetközi gazdasági mutatók és hangulatindexek kedvező elmozdulást jeleznek, a piacokra öntött likvidpénzek pedig megnövelték a befektetők kockázatvállalási kedvét, ami főként a legveszélyeztetettebb országokban enyhítette a finanszírozási problémákat. A helyzet még mindig igen törékeny, de a jelek szerint még az idén felgyorsulhat a válságból való kilábalás.

Ennek a kedvező hatásait mi is közvetlenül érezhetjük. A befektetői hangulat javulása nyomán olcsóbban jutunk finanszírozási forrásokhoz, csökken a kockázati felárunk és az állampapírjaink hozama. Az MNB minden kockázat nélkül vághatott ismét az alapkamaton, és elemzők szerint az nyárra 4 százalékra fog csökkenni. Hogy ősszel meddig süllyedhet majd tovább, az a külső és belső makromutatóktól és a pénzpumpák alakulásától fog függni, kedvező esetben 3,5 százalék lehet a határ. Ez azt jelenti, hogy nem csupán a költségvetés, hanem a gazdasági szereplők is alacsonyabb kamatokra számíthatnak.

A kulcskérdés a növekedés beindulása, aminek a feltételei javulni látszanak. Az MNB most induló, összességében 750 milliárd forintra emelt ösztönző csomagja is ezt a célt szolgálja, a kkv-k beruházási kedvét akarják vele felpörgetni. Erre szükség is van, mert egy friss felmérés szerint a hazai cégek az idén még a mélypontra zuhant tavalyi költésnél is 11 százalékkal kevesebbet szánnak a beruházásokra. A Nemzeti Bank kerete ezen némileg segíthet, de túl sokat nem: a valóban nagyon alacsony, 2,5 százalékos hitelkamat nem minden, a fejlesztésekhez kiszámítható piacra, növekvő keresletre is szükség lenne.

Erre egyelőre várni kell, így 2013-ban még aligha számíthatunk az ösztönző lépések látványos hatására, szakértők szerint azok legfeljebb 0,2-0,3 százalékkal emelhetik a GDP-t. Ha viszont a trendek kedvezően alakulnak, jövőre már 0,5-1 százalékkal javíthatják a gazdasági teljesítményt. Főleg akkor, ha a kormány újabb élénkítő intézkedéseket hoz, mert úgy tűnik, erre módja lesz. Nagyban hozzájárulhat ehhez, hogy kikerülünk a túlzottdeficit-eljárás alól, ami egyértelműen növeli Orbánék mozgásterét, részben azzal, hogy a szigorú fiskális kontroll lazul, részben pedig a befektetők kedvező reakciója miatt.