IMF-lista: van is, nincs is
Létezik az IMF követelések listája, de az senki ne várja, hogy olyan dokumentumot tárjak a nyilvánosság elé, amit nem mi írtunk – mondta Orbán Viktor hétfőn, a parlamentben Mesterházy Attilának válaszolva. A szocialista pártelnök előzőleg kijelentette: amennyiben létezik a valutaalap által elvárt megszorítások listája, a magyar kormány utasítsa vissza az IMF hitelfeltételeit. Amennyiben viszont nincs ilyen lista, az azt jelenti, hogy Orbán Viktor „szemérmetlenül hazudik”. Az kormánypárti politikusoktól próbálta megtudni a lista létezésével kapcsolatos igazságot.
Egy, a Fidesz gazdasági lépéseire nagymértékben rálátó szürke eminenciás úgy látja: nem az a fontos, amit Irina Ivascsenko, a Nemzetközi Valutaalap budapesti irodavezetője a nyilvánosság előtt kijelent – hogy tudniillik „jelentős pontatlanságokat tartalmaz” a Magyar Nemzet által megszellőztetett lista. Forrásunk szerint „Irina aranyos és jól tangózik, de annál, amit ő mond, fontosabb, hogy azt a listát az IMF - igaz, informálisan, de - elküldte. Orbán Viktor tehát nem hazudott az IMF-listáról” – vélte. Hozzátette: a magyar átlagnyugdíjat az IMF „a mostaninak körülbelül az egyharmadára, az egyiptomi szintre akarja levinni”.
A magas rangú háttérember egyfelől úgy véli: lesz megállapodás az IMF-fel, másrészt szeretné is azt. Egy neve elhallgatását kérő fideszes országgyűlési képviselő szintén kívánatosnak tartaná a megállapodást. A kormánypárti politikus kétharmadnyi esély lát arra, hogy lesz megállapodás.
„Egyértelműen IMF-követelések állnak a Magyar Nemzetben megjelent lista mögött” – vélte az atv.hu-nak nyilatkozó fideszes országgyűlési képviselő, Révész Máriusz. A kormánypárti politikus hangsúlyozta: Orbán Viktor sosem állította, hogy a Magyar Nemzetben megjelent pontok egy, az IMF-től érkezett levélben állnának, azt viszont a sárvári frakcióülésen elmondta, hogy „az eddigi egyeztetések, az eddigi levelezések alapján ezek a legfontosabb követelések állíthatók össze”. Révész szerint „a lista pontos lehet”.
Mint arról korábban beszámoltunk, egy, „a korábbi magyar IMF-tárgyalásokra rálátással bíró forrásunk” szerint a Magyar Nemzetben megjelent lista „Habony Árpád írói munkásságának része”. Ezt a vélekedést a Fidesz csúcsvezetésének egyik tagja azért nem tartja valószínűnek, mert szerinte, ha így lenne, akkor – tekintettel a közel hárommillió nyugdíjasra – a nyugdíjak csökkentését előirányzó pontra a kormánypárti propaganda teljes erejével rászállna, azt kommunikálva, hogy „mi a magyar nyugdíjasokat mindenképpen megvédjük”.
A névtelenséget kérő, magas rangú politikus szerint az IMF-botrány sokkal csendesebben lecsengett a Fideszen belül, mint az azt részben megelőző, részben azzal párhuzamos baltásgate. Míg ez utóbbi – időrendben az első – ha nem is nagyon, de valamennyire kikezdte a miniszterelnök-pártelnök tekintélyét, addig az IMF-ügy a Fideszen belül nem is volt ügy, állította az ATV forrása. Arra a fölvetésre, hogy az IMF-ügyet a Fidesz médiagurujai dobták be a köztudatba, azért, hogy a baltásgate elcsituljon, az informátor úgy reagált: erről nem tud, de egyáltalán nem tartja kizártnak, hogy így történhetett.