Hiányzik a bérlakás program

Az ingatlanadóról egyelőre nem döntött a kormány, de a 30 millió forintos határ még él. Viszont túl sok a kérdőjel, a szakemberek szerint ingatlan kataszterre volna szükség, de az több évbe és több milliárd forintba kerülne. Borsi László, aki 2004 és 2006 között az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal elnöke volt, s jelenleg a Lakásvásár Média csoport elnöke mindenekelőtt egy tisztességes bérlakás programot hiányol.

2009. május 24., 09:37

Mit szólna a szakember a 30 milliósnál drágább ingatlanok megadóztatásához?

Az ingatlanadó nem ördögtől való, működik Európa csaknem valamennyi országában és Amerikában is. Magyarországon bizonyos települések is kivetik építmény vagy telekadó néven, de ez a rendszer nem túl igazságos, mert terület alapon állapítják meg az adót. Így megtörténhet az, hogy egy Szabadsághegyi villa és egy falusi vályogviskó tulajdonosa hasonló összeget fizet. A 30 milliós határon persze lehet vitatkozni. Ám az volna az igazságos, ha mindenki adózna, még az állam is az ingatlanai után. Évek óta mondogatjuk, hogy szükség volna egy nemzeti ingatlan kataszterre, minden egyes ingatlant lajstromba vennének, a telkeket, házakat, bevásárló központokat, raktárakat…

Miért most mit tudunk a magyarországi ingatlanokról?

Szinte semmit. A lakásokról van annyi ismeretünk, hogy a 4,2 millió 92 százaléka magántulajdon. A 8 százaléknyi bérlakás fele önkormányzati. A rendszerváltás óta épült lakásokról tudunk többet, de azok csak az 5-10 százaléka a lakásállománynak. A nemzeti kataszterre szükség van, annak a felállítása több év és több milliárd forint, de persze a bevétel jóval több lenne, tehát nem fizetne rá az állam. Az értékbecsléstől pedig nem kell félni, van egy jól képzett gárda, akik tisztességesen dolgoznak, nem is tehetnek mást, hiszen a bankok ellenőrzik őket.

Az eredeti kormányötlet szerint már a 2 millió forintnál drágább lakásokat is megadóztatták volna, amely felborzolta a kedélyeket.

Nem is értettem a határértéket, hiszen annál olcsóbb lakás nincs is. Nálunk, ahogy már említettem, elenyésző, mindössze 8 százalék a bérlakás, szemben Nyugat-Európával, ahol ez 30-35 százalék. Ugyanakkor épp ezért szükség volna egy tisztességes bérlakás programra, hiszen megszűnik a szocpol, a lakásépítési támogatás és az áfát is emelik, így sokaknak semmi esélyük nem lesz lakáshoz jutni. Négy éve letettem a kormány asztalára egy szociális lakásépítési programot, de akkor az még senkit sem érdekelt.