Hatalmas bajban a kínai gazdaság
A kínai gazdaság legtöbb szektorában visszaesést mértek.
A kínai gazdaság októberben behúzta a féket, a legtöbb szektorban visszaesést mértek. A gyárak termelése a vártnál lassabban nőtt, a kiskereskedelmi forgalom pedig öt hónap után először csökkent, ami a belföldi és külföldi kereslet visszaesését mutatja. Mindemellett az ingatlanpiaci folyamatok is válságot jeleznek, írja a napi.hu.
Kína, a világ második legnagyobb gazdasága még rosszabb állapotban lehet, mint azt előzetesen várták a szakértők. Az ázsiai országban elhúzódó koronavírus-járvány miatt szembe kell néznie a fogyasztás is visszaesésével, a globális recessziós kockázatokkal és az ingatlanpiac bezuhanásával. A legújabb vészjelzés épp az utóbbi szektor felől érkezett: a kedden közölt adatok szerint a ingatlanberuházások 2020 eleje óta a leggyorsabb ütemben csökkentek októberben.
A pandémia miatt bevezetett korlátozások gyakorlatilag megbénították Kína gazdaságát. A korlátozásokat az elmúlt hetekben ugyan enyhítették, az ingatlanszektorban pedig növelték a likviditást, de a globális válság miatt nehéz helyzetbe kormányozták magukat. „Az októberi aktivitásnövekedés lelassult és elmaradt a piaci várakozásoktól, ami a negyedik negyedév gyenge kezdetére utal, mivel a Covid-helyzet romlása, az elhúzódó ingatlanpiaci visszaesés és a lassuló exportnövekedés több mint ellensúlyozza a folyamatos politikai ösztönzést” – idézi a Goldman Sachs elemzői jegyzetét a Reuters.
(Kiemelt kép: Egy egészségügyi dolgozó mintát vesz egy nőtől a kelet-kínai Sanghaj Csangning kerületében, 2022. április 1-jén. fotó: JIN LIWANG / Xinhua / AFP)