Ha a kereslet kitart, Magyarország elboldogul – de ha nem...
A Financial Times hasábjain a Spiro Sovereign Strategy cég névadó tulajdonosa azt elemzi, hogy miért hánynak fittyet manapság a befektetők a nyilvánvaló kockázatoknak a nemzetközi pénzpiacokon.
Kiinduló pontja az, hogy nagyon sok félelem nem igazolódott be a legrosszabbak közül és ez máris megnövelte a keresletet a rizikós kötvények iránt, a piacok a nagy hozamok miatt hajszolják a bóvli papírokat is, ismét csak elszakadtak a közgazdasági realitásoktól. Pedig a nagy bajok elhárulta még nem jelenti azt, hogy kedvező gazdasági feltételek álltak elő.
Az üzleti hangulat és a gazdasági alapok minősége Európában tér el egymástól a leginkább. Magyarországról a szerző azt írja, hogy annak alapjai sokkal gyengébbek, mint a lengyeleké. A külső tartozások, illetve az államadósság szintje veszedelmesen magas, ráadásul jelentős a valutában jegyzett kötelezettségek aránya, és mindez különösen sérülékennyé teszi az országot a piaci hangulat hirtelen változásaival szemben.
A feltörekvő államok közül nemigen találni még egy olyat, ahol ennyire jelentős a magas kamatok által odacsábított hitelezők hányada. Ha a kereslet kitart, Magyarország elboldogul. Ha azonban megfordul az irányzat, a befektetők könnyen rájöhetnek, hogy túl mohók voltak, a magyarok pedig megtapasztalhatják, hogy túlságosan támaszkodtak a külföldi tőkére.
A szakértő szerint amíg a földrészen inkább a központi bankok akciói befolyásolják a hangulatot, semmint a politikai és gazdasági kockázatok enyhülése, addig fennmarad a hirtelen irányváltás eshetősége.