Gyúrunk, vazze? Kondibérlet néhány ezertől a csillagos égig
A fitnessvilágban is megjelentek a multik, de egyelőre nem tudni, hogy a plázaszerű nagy konditermek bekebelezik-e, ellehetetlenítik-e vagy hagyják továbbélni a kisebb klubokat. Az eredmény minden bizonnyal a keresleten, a vendégek ízlésén múlik. Vannak, akik csupán státusszimbólumból, divatból töltenek el egy-egy órát a gépek között de sokan előítéletek miatt még mindig nem nyitnak be az edzőtermekbe - felesleges „rongyrázásnak” tartják -, mások viszont szégyellik sutaságukat. A távolmaradók többsége viszont egyszerűen anyagilag nem engedheti meg magának a heti két - három edzést. Egy havi, vagy meghatározott számú alkalomra szóló bérlet ugyanis – helytől, szolgáltatástól függően 8 - 20 ezer forintba kerül, s ebben még nincs is benne a személyi edző óránkénti 2 ezer 500 – 8 ezer forintos díja.
Vajon illik-e kondibérletet ajándékozni karácsonyra olyannak, akire szemmel láthatóan ráférne a testmozgás? Lehet, hogy nem túl elegáns, de mindenképpen hasznos – s egyáltalán nem olcsó - gesztus. De még egy méregdrága ajándékbérlet birtokában sem biztos, hogy benyit a terembe az, akinek eleve előítéletei vannak a fitnesz-világgal szemben. Az új vendégek egy része már a recepción sem jut túl, mert megijed a gépek és a sok izom láttán, vagy egyszerűen csak nem szimpatikus neki a hangulat, a hely.
De még az ilyen, esetleg negatív élmény sem olyan nagy visszatartó erő, mint az önbizalomhiány és a félelem, hogy az edzőtermekben csak kigyúrt férfiak és manöken alkatú fiatal nők nyüzsögnek, akiknek más dolguk sincs, csak kigúnyolni a kezdő, kissé suta, túlsúlyos vendégeket. Jó lenne az ilyen a tévhiteket – is - eloszlatni, mert ezek a félelmek még azokat is távol tartják a termektől, akik egyébként megengedhetnék maguknak a „luxust”, hogy rendszeresen törődjenek testükkel, egészségükkel – véli Margittai Sándor – Sasa -, szakképzett személyi edző. Tapasztalata szerint egyébként az új vendégek többsége azt hiszi, 2-3 hónap alatt csoda történik majd, s magától a ténytől, hogy edzeni járnak, máris sportosabbnak, soványabbnak, izmosabbnak látszanak. A tévhiteket az edzők dolga eloszlatni, akár már az első alkalommal, s tudatosítani a vendégben, hogy bármennyire is divatos a fitnesz, ez is sport, amihez sok türelem, önfegyelem és kitartás kell.
A személyi edző megfigyelése szerint a legtöbb vendég 25-30 éven felüli, bár ezt a sportot kortól függetlenül bárki, bármikor elkezdheti, hiszen éppen a személyre szabott edzésterv és a vendég állapotához igazított terhelés a lényege. A húsz éven aluliak közül kevesen vállalkoznak „kondizásra” – pedig rájuk férne -, többnyire azért, mert igényük és pénzük sincs a tornatermi edzésre. A huszonöt, vagy még inkább a harmincon túliak között viszont sokan rádöbbennek, hogy a fiatalos feszesség múlandó megjelenik az „úszóöv” a derék körül, s alattomos kis hurkák keserítik az életüket. Ez a korosztály már anyagilag is sokkal inkább megengedheti magának az edzőtermi luxust, nekik még talán személyi trénerre is futja.
Sasa szerint sokan azt képzelik, hogy nem elég megvenni a drága bérletet, a szerelésre is vagyonokat kell költeni. Ez igaz lehet néhány teremre, ám a legtöbb helyen a senki nem vizslatja a sporttársak ruházatát és cipőjét – a lényeg, hogy kényelmes legyen -, mert idő és energia sincs rá. Legalábbis ott, ahol komolyan veszik az edzéseket.
Fitnesz termekből ma már széles a választék, s ahány, annyiféle szolgáltatást nyújtanak. Az olcsóbb, puritán helyeken tiszta mosdó és zuhanyzó mellett másra nemigen számíthatnak a leizzadt vendégek, máshol viszont luxusszolgáltatást – büfét, masszírozást, szoláriumot, szaunát, sőt még edzőruhákat és kellékeket is adnak- jó pénzért. A bérletárak is nagyjából a szolgáltatáshoz, s a terem minőségéhez igazodnak, attól függően, hogy mennyire fizetőképes a vendégkör – milyen a környezet - havonta 6 - 20 ezer forint között mozog.
Alapterületben és hangulatban is nagy a szórás, a klubszerűtől a plázaméretig minden megtalálható, s az edzőtermek hangulata is ennek megfelelően változó. A divatos, gigantikus termekben üvöltő, lüktető zene ösztönzi izzadásra a vendégeket, a klubrendszerhez hasonlító kisebb helyeken viszont a hangerő és a zene stílusa is visszafogottabb, a vendégek igényéhez igazított.
A személyi edző szerint mindenki csak akkor tud igazán az edzésre figyelni, ha nincs semmi zavaró külső hatás. Sasa szerint ezért addig kell keresgélni a termek és az edzők között, amíg mindenki megtalálja a pénztárcájának és ízlésének valót.