Gazdaságilag megéri a kormánynak az EU-ban tartani Magyarországot
Miközben Orbán Viktor vívja a maga szabadságharcát, s azt sugallja, hogy az Európai Unióban lenni nyűg és korlátozó, valójában a közösség nélkül Magyarország pénztermelő képessége nulla. A gazdaságot már most is a multinacionális vállalatok és az uniós támogatások tartják lélegeztetőgépen – olvasható a 168 Óra csütörtöki lapszámában.
Jelenleg a hazai GDP 80 százalékát az export adja, amely 80 százaléka az EU-ba irányul, a kivitel ugyancsak 80 százalékát a külföldi tulajdonban lévő multinacionális vállalatok termelik meg. Emellett uniós támogatások formájában az éves magyar GDP közel négy százaléka érkezik az országba. Ha a miniszterelnök hosszabb távon tényleg arra játszik, hogy kivezesse Magyarországot az EU-ból, akkor ennek nyilvánvalóvá válásakor a befektetők azonnali reagálása az lenne, hogy valószínűleg pánikszerűen igyekeznének megszabadulni a magyar értékpapírjaiktól, azaz gyors tőkekivonás történne, veszélybe sodorva a hazai értékpapírpiac működését. Ezt tetézné a forint euróval szembeni árfolyamának erőteljes gyengülése, ahogyan az történt az angol fonttal is.
A mindennapok szintjén értelmezhetetlen mennyiségű támogatás érkezik 2004 óta Magyarországra az EU-ból, ám ahelyett, hogy a kis-és középvállalkozásokra, oktatásra, piacfejlesztésre, egészségügyre, aktív munkaerőpiaci intézkedésekre, az innovatív társadalom fejlesztésére költenének a mindenkori kormányok, a pénz nagy része extra drága infrastrukturális beruházásokra, a kormányzati intézményrendszer átalakítására, látszat roma programokra és közmunkára ment el.
A Miniszterelnökség szerint arányosan nézve, fél éves időtávban, a tervezett ütemben halad a 2014-2020-as közösségi pénzek felhasználása. Számla alapon, – amikor a nyertes elkészült a fejlesztése egy szakaszával, s kéri a befejezett munkálatokra a támogatást – 13 milliárd forint jutott el a kedvezményezettekhez. Erre az évre a 2015-öshöz hasonló mértékű, legalább 2000 milliárd forint kifizetés van betervezve annak érdekében, hogy szinten tudják tartani a gazdasági növekedést. Piaci szereplők szerint soha az elmúlt 12 évben nem volt olyan lassú az uniós támogatásokat kezelő intézményrendszer, mint most.
(További részletek a 168 Óra csütörtöki számában.)