Felülvizsgálja a kormány a korkedvezményes nyugdíjrendszert

2014 végéig meghosszabbítják a jelenlegi korkedvezményes nyugdíjrendszert. Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára közölte: két éven belül munkaegészségügyi szempontból meg kell vizsgálni, hogy melyek azok a szakmák, szakterületek, amelyek megmaradhatnak a rendszerben valamilyen más formában és támogatásban, valamint melyek azok, amelyek ki fognak szorulni.

2012. december 24., 18:12

A korkedvezményes nyugdíj rendszerét több mint 40 éve vezették be. Ennek alapján azok mehetnek nyugdíjba, akik munkájuk során fokozott egészségkárosodásnak vannak kitéve. Negyven év alatt azonban sokat változtak a munkakörülmények, a technikai feltételek és az egészségvédelem, ráadásul több veszélyesnek mondott munkakör már nem is létezik, amire korkedvezmény járt.

Jelenleg a magasban, feszültség alatt végzett, vagy tűz- és robbanásveszéllyel járó munka minősül veszélyes munkáknak. Az ilyen területeken dolgozók korkedvezménnyel mehetnek nyugdíjba, azonban jelenleg még a mozdonyvezetőknek és az autóbuszvezetőknek is jár ez a lehetőség.

A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége egyetért azzal, hogy felül kell vizsgálni a korkedvezményes nyugdíj rendszerét – írja a hirado.hu.

„Munkaköri kockázatértékelésen, kockázatbecslésen alapulva mérjük fel azt, hogy egy adott munkakör milyen ártalmas és ennek alapján bizonyos idő eltelte után mehetne el a munkavállaló korkedvezményes nyugdíjba”- mondta Kiss Béla, az MSZOSZ társadalombiztosítási ügyek ügyvivője.

Az érdekvédelmi szövetség azt szeretné, ha az új szabályok figyelembe vennék, hogy például a váltott műszakban dolgozók ma nem mehetnek korkedvezménnyel nyugdíjba, pedig felmérések szerint sokkal rövidebb az életkoruk az átlagosnál.

A nyugdíj összegének növelése érdekében többféle társadalombiztosítási megállapodás köthető, amelyek lehetővé teszik a szolgálati idő és az alapkereset bővítését is, így biztosítva a magasabb nyugdíjat, illetve az elégséges szolgálati időt a jövőben.