Felpörgeti az EU a kazánpiacot (x)

A 813/2013/EU rendelet értelmében ez az utolsó szezon, amikor még hagyományos kazánt is beépíthetünk. De nemcsak ezért érdemes most lépni, ha kazáncserében gondolkodunk.

2015. október 1., 17:43

A 813/2013/EU rendelet alapján szeptember 26-a óta már csak olyan kazánok kerülhetnek forgalomba, melyek teljes fűtési szezonra vetített átlagos hatásfoka legalább 86%. Ennek a kritériumnak kizárólag a kondenzációs készülékek felelnek meg, ezzel jelentősen leszűkültek a választási lehetőségeink. Jó hír a lakossági felhasználóknak, hogy számukra a magyar kormány 2016. július 1-jéig türelmi időt határozott meg, azaz eddig a napig még hagyományos készülékekre is kaphatunk használatbavételi engedélyt.

Miért nem éri meg mégsem várni?
Bár a türelmi idő értelmében még most is közel 9 teljes hónapunk van, mégsem éri meg elhalasztani a döntést. Egyrészt a kazáncserét tipikusan a fűtési szezon előtt, október-novemberben szokás megejteni, a türelmi idő alatt pedig ez az utolsó ősz, amikor még szabadon választhatunk készüléket. Másrészt – ha hagyományos kazánt építenénk be – érdemes a készletek fogyásával is számolni. Hiába kaphatunk ugyanis használatbavételi engedélyt akár még jövő nyáron is, forgalomba már kizárólag kondenzációs készülékek kerülhetnek, vagyis a kereskedők szeptember 26-a óta csak a raktárkészleten lévő hagyományos készülékeket adhatják el, újakat már nem szerezhetnek be. Ez pedig azt jelenti, hogy valószínűleg hamarosan már nem, vagy csak igen borsos áron juthatunk majd hagyományos készülékhez.

Mi szól a kondenzációs készülék mellett?
Jogos kérdés lehet, hogy az Európai Uniónak mi a célja a rendelettel. Az Unió egyik fontos törekvése a környezettudatosságra „nevelés”, ezért kötelez a gazdaságosabban üzemeltethető készülékek használatára. Szerencsére ezzel a fogyasztóknak is kedvez, hiszen kondenzációs készülékkel akár 30%-kal is csökkenthető a fűtésszámla. Vagyis ha most váltunk kondenzációs kazánra, sokat spórolhatunk, még úgy is, hogy maga a készülék drágább, mint a hagyományos kazánok, és a technológiai különbségek miatt átépítési költséggel is számolni kell.

Váltanánk, de nincs rá keret
A Szerelvénybolt Kft. felméréséből kiderült, hogy tízből kilencen szívesen vásárolnának drágább készüléket, ha azzal hosszú távon csökkenthetnék a fűtési költségeket, ugyanakkor csupán minden harmadik válaszadó tudná ezt önerőből megtenni. Ez nem is csoda, hiszen egy ilyen kazáncsere több százezer forinttal terheli meg a családi kasszát. A Szerelvénybolt éppen ezért hirdette meg

akcióját, melynek keretében most akár 40% kedvezménnyel juthatunk új kazánhoz. „Azzal is tisztában vagyunk, hogy egy ilyen döntés előkészítése sok utánajárást igényel, hiszen ha az ember nem szakértő, nehéz megítélnie, hogy hosszú távon melyik megoldás éri meg. Ezért állítottuk össze a Kazáncsere Kisokost, mely a rendelethez kapcsolódó legfontosabb kérdésekre ad választ” – mondta el Patonai Roland, a Szerelvénybolt Kft. tulajdonosa. A Kisokos a Szerelvénybolt oldaláról tölthető le.