Ezt a harcot elbukták Orbánék

A hangzatos szólamok ellenére vesztésre áll a Fidesz-kormány az adósság elleni permanens harcban: az államadósság abszolút összege újabb történelmi csúcsot ért el, és GDP arányosan is a kormányváltás előtti szint közelébe került. Mindezt úgy sikerült elérni, hogy közben eltűnt a magán-nyugdíjpénztárak 3000 milliárdja, és a megszorításokkal legalább ugyanennyit vettek ki a lakosság és a cégek zsebéből.

2013. május 20., 08:24

Úgy tűnik, teljesen mindegy, ki áll a Nemzetgazdasági Minisztérium élén, a kedvezőtlen adatokhoz fűzött kommentárok röhejesek maradnak. Nehéz más jelzővel illetni az NGM közleményét, amely kedvezőnek minősítette a március végi államadósság mértékét, azt a tényt, hogy az 23340 milliárd forintra emelkedett, ami a GDP 82,2 százaléka. Csak emlékeztetőül, tavaly év végén még 79,2 százalék volt, azóta szépen emelkedik. Az NGM magyarázata szerint az évközi számok nem mérvadók, az év elején mindig nő az adósságállomány aránya, majd fokozatosan csökken. Érdekes, hogy a 2010-es tavaszi választások idején ezt nem mondták, hanem az éppen aktuális havi adatokra hivatkozva támadták vehemensen az országot szerintük tönkretevő kormányt.

Abban igaza van az NGM-nek, hogy az év azonos időszakainak adatait lehet csak korrekten összehasonlítani. Tegyük ezt: 2010 március végén az államadósság bruttó összege 20900 milliárd forint volt, ami az akkori GDP 82,5-83 százalékának felelt meg. Most, három év mindent elsöprő adósságcsökkentő küzdelme után az összeg 2400 milliárddal nőtt, a nemzeti össztermékhez viszonyított aránya alig változott. Közben viszont a Fidesz-kormány elvette és elköltötte – felerészben közvetlenül az adósság csökkentésére – a magán-nyugdíjpénztári vagyont, valamint több drasztikus megszorító lépést tett, amelyek összességében nagyjából 3500 milliárd forintnyi korrekciót jelentettek. Ez a rengeteg pénz a jelek szerint nem volt elég ahhoz, hogy ténylegesen csökkenjen az adósság mértéke, sőt: a nyugdíjvagyon állampapírjainak bevonása nélkül ma az adósságrátánk a GDP 87 százaléka felett lenne!

A legelképesztőbb az, hogy a mindenki által ismert, nyilvános adatok ellenére Orbánék sikerpropagandája töretlen. Most is számmisztikával próbálják tömni az emberek fejét, hivatkoznak bruttóra és nettóra, törlesztési ütemezésre, tartalékolásra stb., pedig létezik egy olyan adat is, amely ezeket a tényezőket lényegében kiszűri, ez pedig az államháztartás nettó pénzügyi vagyona. Ennek összege március végén mínusz 17350 milliárd forint volt, ami a GDP 61,1 százaléka, csaknem ugyanannyi, mint három évvel ezelőtt. Az állam vagyoni helyzete tehát mit sem változott, bár a nyugdíjpénzek lenyúlása után a negatívum a GDP 53,6 százalékára csökkent, azóta viszont a korábbi szintre emelkedett vissza. Mit is sikerült akkor elérni?