Ez az, ami nagyon jól jön Matolcsyéknak
Bár a szakértők egybehangzó véleménye szerint az MNB növekedésélénkítő programjától túl sokat nem várhatunk, a jelek szerint a monetáris lazítás jól jön hazánknak. No nem a Matolcsy-féle csomag, sokkal inkább az amerikai és japán lépések, amelyek hatalmas mennyiségű pénzt nyomnak a piacokra, jócskán megnövelve a befektetők kockázatvállalási hajlandóságát.
A nem hagyományos jegybanki eszközök bevetése a válság hatásának tompítására és a fellendülés ösztönzésére parázs vitákat vált ki a közgazdászok körében világszerte, de ez nem tartja vissza a kormányokat attól, hogy kisebb-nagyobb mértékben éljenek ezzel a lehetőséggel. A prímet ebben az amerikai jegybank viszi, amely 2008 vége óta számos olyan lépést tett, amelytől korábban tartózkodott. Ezek között kiemelt helyet foglal el az a mindmáig, sőt a Fed elnöke szerint még egy jó darabig tartó program, melynek keretében – főként kötvényvásárlások révén – pénzt pumpálnak a piacokra, bízván annak élénkítő hatásában. A pénznyomda gyorsan pörög, ez év elejétől már havi 85 milliárd dollár – csaknem kétharmadnyi magyar GDP! – friss pénz áramlik ki.
Hasonló, bár nem ilyen léptékű lépéseket tettek mások is. Bár az eredmény egyelőre nem látványos, sőt sokan tartanak a hosszabb távú negatív következményektől, némi fáziskéséssel az egyébként felettébb óvatos japánok is erre az útra léptek, nem is akárhogy: több évre szóló programot hirdettek meg, amelynek keretében évi 700 milliárd dollárnyi /!!/ jennel bővítik a likvidpénz mennyiségét. Ez GDP-arányosan 13 százalék, ami duplája az amerikai aránynak. Ebből a kolosszális összegből állampapírokat vesznek és befektetési alapokba vásárolják be magukat, azt remélve, hogy így kiszabadulhatnak az évtizedes deflációs csapdából, legalább két százalékig pörgetve fel az inflációt, és hosszú idő után végre a gazdaság is emelkedésnek indul.
A tokiói intézkedések növekedést serkentő hatására egy jó darabig még várni kell, a pénzpiaci következmények viszont azonnal jelentkeznek. Szakértők szerint ekkora többlet pénzmennyiség globális méretekben befolyásolja a befektetői légkört, friss tőke árasztja el a piacokat, amelyből mindenhova, a bizonytalanabb térségekbe is jut. Törvényszerűen növekszik a kockázatvállalási hajlandóság, azaz a nagyobb hozam reményében a befektetők készek veszélyesebb vizekre is evezni, legalábbis a megnövekedett likviditás egy részével. Ez a jelenlegi nehéz helyzetben különösen jól jön a túlzottan eladósodott, a csőd közelébe jutott országoknak – így az eurózóna déli államainak –, mivel olcsóbb finanszírozási forráshoz jutnak.
A külföldi pénzpumpák kapóra jönnek nekünk is. Szerencséjük van vele Matolcsyéknak: a kedvező következményeket saját sikerükként, a növekedő bizalom jeleként tudják beállítani, pedig a külső fejleményekre nem a hazai folyamatok hatnak pozitívan, hanem éppen fordított a helyzet. A bővülő forrásokból a magyar pénzpiacra is több jut, ami lehetővé teszi az állampapírok hozamának csökkenését, a forint erősödését, és ezeken keresztül a finanszírozási terhek enyhülését. Ez a költségvetésnek több tízmilliárdos megtakarítást hozhat, ami közelebb hozza a hiánycél tartásának esélyét.