Európa tejesei egyesüljetek!
Egyszerre tüntettek az Európai Unió agrárpolitikája ellen Luexembourgban és Budapesten. A felvásárlási árak olyan alacsonyak, mint a nyolcvanas években voltak – mondták a nyugat európai farmerek. A budapesti tüntetésen egy tehén is elkísérte a tejtermelőket. A hátára rögzített feliraton munkát keresett neki a gazdája
Egyszerre tüntettek az Európai Unió agrárpolitikája ellen Luxembourgban és Budapesten. A felvásárlási árak olyan alacsonyak, mint a nyolcvanas években voltak – mondták a nyugat európai farmerek. A budapesti tüntetésen egy tehén is elkísérte a tejtermelőket. A hátára rögzített feliraton munkát keresett neki a gazdája
Megközelítően öt ezer gazdálkodó tiltakozott Luxembourgban, Kirchbergben az EU mezőgazdasági politikája ellen. A tüntetés ideje alatt szinte megbénult Kirchberg városrész és környéke, ahová a gazdálkodók félezer traktort is magukkal vittek, elsősorban a Luxemburgot övező országokból, Franciaországból, Németországból, Hollandiából és Belgiumból.
Vezetőjük, Padraig Walshe, a Copa, az egyik legjelentősebb EU-s gazdaszervezet elnöke arról beszélt, hogy válságban van a tejágazat, az árak mélypontra zuhantak, a tej felvásárlási ára egyes országokban már megközelíti az 1983-as szintet.
Akták helyett cselekvést
A tejtermelők azért is vannak bajban, mert az elmúlt években a termelési költségek jelentősen megnövekedtek. Ezért az Európai Bizottságnak és az agrárminisztereknek, akik a tüntetéssel egy időben tartották tanácsülésüket Luxembourgban, a gazdálkodók segítségére kell sietni. Ezt a tüntetők tábláikon úgy fogalmazták meg, hogy akták helyett tettekre, beszéd helyett intézkedésekre van szükség.
Úgy tűnik azonban, hogy nem csak a tejesek vannak bajban. Pekka Pesonen, a Copa-Cogeca főtitkára korábban úgy nyilatkozott, hogy a gazdademonstrációra azért volt szükség, mert az unióban nem csak a tejágazat küzd nehézségekkel, hanem a sertéstartás és a húsfeldolgozás is. Vagyis nemcsak a tejválság megoldását, hanem a hús- és sertésszektor bajainak orvoslását is napirendre kell tűzni.
Magyar gazdák demonstráltak ott is, itt is
Magyarországról egy busznyi gazdálkodó vett részt az említett tiltakozó megmozduláson. Oláh Endre, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének megbízottja az MTI-nek elmondta: ők is osztják azt az álláspontot, hogy a tejtermelők helyzete tarthatatlan, és az uniónak felül kell vizsgálnia jelenlegi, a tejtermék pályával kapcsolatban folytatott politikáját. Véleményük szerint a kvótaalapú támogatást 50 százalékkal meg kell emelni, az export-visszatérítést is jelentősen, mintegy a felével kell növelni, valamint az uniónak be kell fagyasztani az országok kvótamennyiségét.
A tejtermelés kilátástalan helyzete miatt demonstráltak a gazdák Budapesten is, az Európai Unió Háza előtt a Belvárosban a szűk Deák Ferenc utcában. A tüntetésen több száz gazda és egy szarvasmarha is részt vett.
Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács elnökhelyettese elmondta: a jelenleg kialakult helyzetért elsősorban az Európai Unió a felelős, mivel a tejkvóták emelése miatt Magyarországon másfél év alatt 95 forintról 55 forintra esett a tej kilónkénti felvásárlási átlagára.
A tüntetők petíciót adtak át a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumnak (FVM) , melyben hatékonyabb képviseletet kérnek az Európai Unió bizottságaiban, valamint követelik a növénytermesztés és az állattenyésztés egyensúlyának a korábbi visszaállítását is.
Kérik továbbá, hogy törvényi módosítások révén szüntessék meg a kereskedelmi monopóliumokat, és korlátozzák a beszállítói bizonytalanságot, valamint biztosítsák, hogy a gázolaj jövedéki adójának 100 százaléka legyen visszaigényelhető számukra. A gazdák úgy vélik, szükség van az iskolatej programba bevont termékek jelentős bővítésére is. Mindezek mellett legalább 18 milliárd forintos támogatást is kérnek az ágazat számára.
- A tejágazat nagyon súlyos, összeurópai problémával néz szembe, ami Magyarországon mintegy 10 ezer munkahelyet veszélyeztet - fejtette ki Dékány András az FVM szóvivője, a demonstrálók petícióját átvevő Gőgös Zoltán földművelésügyi államtitkárt idézve. Az Európai Unió állam- és kormányfői - köztük Bajnai Gordon miniszterelnök - éppen ezért haladéktalan beavatkozásra kérték fel a mindeddig hezitáló brüsszeli szakbizottságot – hangsúlyozta a szóvivő.