EU-csúcs: csak fél százalék lehetne az államháztartási hiány
Lezárult a csütörtök este kezdődött uniós csúcstalálkozó hajnalig tartó ülése. A péntek reggeli sajtótájékoztatón kiderült, tizenhét euróövezeti ország és legalább hat másik uniós tagállam új kormányközi szerződést köt azért, hogy új szabályokat vezessenek be a pénzügyi fegyelem szigorítására. Magyarország és Nagy-Britannia nem csatlakozik a megállapodáshoz.
Nicolas Sarkozy francia elnök tájékoztatása szerint Magyarország és Nagy-Britannia nem hajlandó alávetni magát a tervezett szabályoknak, míg Csehország és Svédország gondolkodási időt kért.
Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke országok megnevezése nélkül azt mondta, hogy két ország nemet mondott a megegyezésre, kettő pedig időt kért.
Az eurózónán kívül Bulgária, Dánia, Lettország, Litvánia, Lengyelország és Románia jelezték, hogy csatlakozni kívánnak a megállapodáshoz. Csehország és Svédország vezetői a döntés előtt konzultálnak parlamentjeikkel – ez áll a csúcstalálkozó után kiadott hivatalos állásfoglalásban. A szöveg két államot nem nevez meg: Nagy-Britanniát és Magyarországot.
Az
Index információiszerint a csúcstalálkozó hangulata a diplomaták kiszivárogtatása alapján rendkívül ideges volt.Csak fél százalék lehetne az államháztartási hiány
Az uniós diplomaták közlése szerint a tagállamok egyetértenek abban, hogy erősítik az adósság növekedését gátló fékeket, illetve automatikusabbá teszik a szankciókat a megengedett államháztartási deficitet túllépő szabályszegők ellen – írta az MTI.
Tovább tárgyalnak arról, hogy ezeket az elemeket milyen megoldással ültessék át a gyakorlatba, illetve arról is, hogyan bővítsék tovább az euróövezet stabilitási mechanizmusát. Előbbivel kapcsolatban a szerződésmódosítás a fő vitatéma, az utóbbit illetően pedig az, hogy mennyire kapjon banki jellegzetességeket a mechanizmus.
A diplomáciai források közlése szerint Németország továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy az uniós szerződések érdemi módosításával erősítsék meg a költségvetési fegyelemre vonatkozó új vállalásokat.
Egyes források szerint a megállapodás arra is kiterjed, hogy a kötelezettségvállalást a nemzeti törvénykezésben is megjelenítik. Ennek része az is, hogy a költségvetés összeállításánál a deficitmentességre törekszenek. A jogi kereteket az Európai Bíróság tiszte lenne ellenőrizni.
A tárgyalások alatt kiszivárogtatott euróövezeti nyilatkozattervezet szerint a bruttó össztermékhez képest mindössze fél százalékra csökkenne az általában megengedett strukturális hiány mértéke, amelytől csak a hosszú távú fenntarthatóság jegyében, kivételes gazdasági nehézségek idején vagy alacsony belső államadósság mellett lehetne eltérni. Másfelől ha a deficit elérné a 3 százalékot, "automatikus következményeket" vonna maga után, bár ezt a tagországok pénzügyminiszteri tanácsa többségi döntéssel megakadályozhatná.