Ennek nem lesz jó vége: Rengeteg jelzáloghitelt vettünk fel tavaly

Negyven százalékkal többet, mint egy évvel korábban.

2022. január 18., 12:25

Szerző:

A 2021-es év nem csak az ingatlan, de a hitelpiacon is új rekordokat hozott: a Duna House pénzügyi részlegének becslése szerint tavaly több mint 1300 milliárd forintnyi lakáshitelt helyeztek ki a pénzintézetek, 40 százalékkal többet, mint egy évvel korábban – közölte az Duna House kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tényadatai és a Duna House pénzügyi részlegének utolsó havi becslése alapján.

Míg az ingatlanpiacon a nyári időszak okozott mérséklődést, addig a kihelyezett hitelek aránya ekkor volt a legmagasabb – írták. 

A Duna House pénzügyek részlegének adatai alapján egész évre jellemző volt, hogy a budapesti ügyfelek több mint harmada 20 millió forint feletti ügyletértékre szerződött, vidéken továbbra is 10-15 millió forint közötti kategória volt a legnépszerűbb egész évben.

Az átlagos hitelnagyság mindenhol nőtt az előző negyedévhez képest. Míg a fővárosban 20,5, addig vidéken 12,5-13,7 millió forint volt az átlagos hitelnagyság a 2021 szeptember-december közötti időszakban.

Az ügyfelek többsége 20 éves futamidővel kalkulált szerződéskor, vidéken az igénylők több mint fele, Budapesten 35 százalékuk választotta ezt a konstrukciót. A második legnépszerűbb opció a 25 éves futamidő volt, amelyet a 10 éves alternatíva követett.

A közlemény szerint Nyugat- és Kelet-Magyarországon a hitelügyletek negyede mellé adtak be csok-igénylést 2021 negyedik negyedévében, míg Budapesten ez az arány 18,1 százalék volt. Az országos eloszlás így 20,6 százalék.

(Kiemelt képünk: 2020.12.03. Ingatlan és Hitel iroda a Murányi utcában. fotó: Dimény András)

16:32

Már rögtön az első negyedévben elérte az egész évre tervezett hiánycél 58 százalékát a kormány, aminek két legfőbb oka a 13. havi nyugdíj kifizetése, valamint a magas hozamú inflációkövető lakossági állampapírok után fizetendő kamatok voltak. Ebből adódóan a költségvetés kiigazítása elkerülhetetlen, amit minden bizonnyal a lakosság is megérez majd.

Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.