Elfeledkezik arról, hogy a mostani kormányzatot társadalmi támogatással választották
Hallgatom Stumpf Istvánt az M1-en vasárnap reggel. Mivel szinte semmiben nem értek vele egyet, egyáltalán nem hoz izgalomba. Aztán mégis mond valami olyant, amire felkapom a fejem.
Nem a gondolat eredetisége hökkent meg (mert nem az), hanem merészsége. Merész, mert reméli, nem gondolkozunk. Azt mondja ugyanis (nem szó szerint idézem): csak többségi társadalmi támogatást maga mögött tudó kormány tud komoly növekedést biztosító társadalmi reformokat végrehajtani, ilyen háttér nélkül maximum csak pénzügyi-gazdasági válságkezelést lehet végezni.
Stumpf István láthatóan elfeledkezik arról, hogy a jelenlegi kormányzatot is jelentős többségi társadalmi támogatással választották meg. Valamint arról, hogy ha rövid távon a megélhetést kellemetlenül érintő intézkedések születnek, a támogatottság elillan (lásd néhány hónappal később az önkormányzati választásokat).
Eljátszom Stumpf vágyával: jön egy előrehozott választás, és a Fidesz alakít kormányt, akár nyolcvanszázalékos parlamenti többséggel is. Két lehetősége van:
1. Megvalósítja valamelyik ismertté vált reformprogramot, ezek turmixát vagy ehhez hasonlót, és mivel komoly társadalmi átalakításra is szükség van (Stumpf szerint is), elkezdi megvalósítani a Gyurcsány-kormány által az ellenzék össztüzében sikertelenül próbálgatott átalakításokat (plusz a kétharmados szavazati többséget igénylőket is).
2. Vagyis közterheket csökkent, és támogatásokat növel, ahogyan eddig sulykolta.
És bár az utóbbi esetben megvalósítja azt, amit a választási kampányban ígér, tönkre is megyünk bele: megugró hiány, megszűnő IMF-, EU- és más támogatás, egekbe szökő forintárfolyam, hiperinfláció, államcsőd. Ezért valószínűleg az első verziót próbálja (tán bízhatunk a józan észben, hisz reményünk szerint csak a hatalom kell a Fidesznek, nem az ország tönkretétele).
Mi lesz ekkor a társadalmi támogatottsággal? Elillan? Ha igen, akkor mi a különbség Gyurcsány mostani helyzete és az elillant Fidesz-támogatottság között? Azonnal példamutatóan lemondanak, ahogy azt most Gyurcsánytól várják el? Nem illan el?
Az emberek (Stumpf szerint nyilván) egyenesen sírva fognak könyörögni a Fideszhez az életszínvonal romlásáért, és még csak hazugnak sem gondolják a Fideszt (választási program kontra kormányprogram), avagy elhiszik, hogy a Fideszt megint megtévesztette a kormányzat az ország helyzetéről, mint 2006-ban tette? Tehát elhisszük nekik, hogy pont csak és kizárólag ők nem tudták, mi a valós helyzet?
Egyébként csak gratulálni tudok Betlen Jánosnak, hogy arcizomrándulás nélkül hallgatta Stumpfot, és mindez eszébe sem jutott, vagy ha igen, megállta, hogy ne kérdezzen rá. Éljen a független, objektív és elemző újságírás!
Mindók Mária
E-mail