Egyre jobban húz a gazdaság

Az infláció kivételével jól alakulnak az idén a főbb gazdasági mutatók. A költségvetés hiánya eddig százmilliárd forinttal alacsonyabb a tervezettnél és éves szinten a várt négy százalékos GDP arány helyett 3.8 % lehet, a nemzeti össztermék bővülése is meghaladhatja a 2.4 százalékos előrejelzést. A forint áttörte az euróval szembeni 240-es határt, ami részben a befektetők bizalmát mutatja, akárcsak a tavalyit jóval meghaladó tőkebeáramlás.

2008. június 21., 20:15

A GKI már háromszázalékos gazdasági bővüléssel számol az idén, aminek hátterében az áll, hogy a kutatóintézet szerint az ipari termelés enyhén javulhat, a mezőgazdasági termelés pedig 15 százalékkal gyarapodhat, és az év második felében az uniós pénzek is megérkeznek.

A GKI az utóbbi hónapok nemzetgatdasági folyamatait látva jóval optimistább a magyar növekedési kilátásokat illetően, mint korábban. A második félévben szerintük akár a négy százalékot is elérheti a növekedés üteme. A kutatóintézet nem zárta ki azt a lehetőséget sem, hogy a forint akár a 230-as eurós szint alá is mehet. A GKI szakértői szerint az államháztartás hiánya 3,8 százalékra mérséklődhet. A GKI is úgy számol, hogy romlik a külső környezet, s a korábban tervezetthez képest akár hosszabb ideig is tarthat a kilábalás, az Egyesült Államokban még recesszió is bekövetkezhet, és az idei GDP-növekedés egy százalék alá lassul a tengerentúlon, az EU gazdasági fejlődése pedig 2008-ban két százalékra mérséklődik a tavalyi 2,8 százalékról.

Vértes András, a GKI elnöke úgy véli, hogy az infláció emelkedésével minden országnak szembe kell néznie. Az egész térségben emelkednek a fogyasztóiár-indexek, ezzel szemben Magyarország már túl lehet az inflációs csúcson. Az éves átlagos infláció 6,5 százalékos lehet, a magas árszínvonal-emelkedés fő hajtóereje a világpiaci folyamatok változása (energia-, nyersanyag- és élelmiszerárak növekedése). A GKI 8,25 százalékos alapkamattal számol, amely lényegesen magasabb a korábbi prognózisnál, és nehezíti a gazdaság talpra állását.

Miközben a jegybank a kamat további, akár kilenc százalékra történő emelését fontolgatja, számos szakértő elhibázottnak tartja az MNB monetáris politikáját. Szerintük a magas kamatszint az infláción nem segít, viszont hátráltatja a gazdasági növekedést.