Devizahiteles ítélet: nyert a bank
Mégis érvényes az az OTP-s devizahitel-szerződés, amelyről tavaly decemberben a Fővárosi Törvényszék úgy határozott, semmisnek kell tekinteni. A devizahitelesek felháborodással fogadták a precedensértékűnek tekintett ítéletet.
Mégis érvényes az a devizahitel-szerződés, amelyről a Fővárosi Törvényszék tavaly decemberben úgy határozott, semmisnek kell tekinteni. A Kúria csütörtök délután hozta meg döntését arról a decemberi perről, amelyben egy devizahitel-szerződés semmisségét mondta ki a Fővárosi Törvényszék. A Kúriának eredetileg múlt héten kellett volna döntenie, de a legfőbb bírói szerv július 4-ére halasztotta a döntést. Az ítélet kihirdetését a jelenlévők értetlenséggel és kisebb felháborodással fogadták – írja a hvg.hu.
A tavalyi vesztes per után az OTP Bank felülvizsgálati kérelemmel fordult a Kúriához. A Fővárosi Bíróság tavalyi ítéletében kimondta, hogy a szerződés semmis, mert a felszámított költségek nincsenek külön-külön, teljes körűen felsorolva. A konkrét probléma, hogy a szerződés nem tartalmazta, hogy a hitel törlesztésekor szokásos devizaátváltásnak létezik vételi és eladási árfolyama, a kettő különbözete pedig lényegében az ügyfél költsége, illetve a bank nyeresége. Az OTP álláspontja szerint ez a költség ugyan nem volt külön felsorolva, de a THM ezt minden szerződésénél tükrözi.
Fotó: Fülöp Máté
A Kúria hivatkozik egy Európai Bíróságon hozott döntésre is a THM-mel kapcsolatban. A döntés nem rendelkezik arról, hogy mi van akkor, ha külföldi devizában veszik fel a hitelt, de a később elterjedő devizahitelekre is érvényes volt ez a kitétel a Kúria szerint. A Kúria emellett azt is hangsúlyozta, az árfolyam változása a feleken kívül álló ügy. A vételi és eladási ár közötti különbség a banki működés része, az pedig, hogy ezt hogyan határozza meg, az üzletpolitika része. A legfelsőbb bírói szerv ugyanakkor megszabta, hogy az árfolyamrés legfeljebb 1 százalék lehet.