BKV: különös szerződéshosszabbítások
Kocsis István szeptember 4-én távozott a BKV éléről. A volt vezérigazgatót különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettével gyanúsítják, ez ügyben már ki is hallgatták. Vallomásában Gyurcsány Ferencet jelölte meg felelősnek. Ma kiderült: a volt BKV-főnök különös szerződéshosszabbításokat jegyzett a közlekedési vállalat reklámhelyeit tizenkét éve használó céggel. Ez ellen pedig Tarlós Istvánnak sem volt kifogása.
Az ügynek eddig három gyanúsítottja van, mindhármukat a napokban hallgatta ki a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI); a gyanúsítottak szabadlábon védekezhetnek - értesült a HavariaPress. A gyanú szerint Kocsis és társai több milliárd forintos kárt okoztak a cégnek egy 2007-es és egy 2008-as üzleti szerződéssel.
Amint az MR1-Kossuth Rádió Déli Krónika című műsorában elhangzott: Kocsis Istvánt két ügylet miatt különösen jelentős, valamint különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel gyanúsították meg. Az egyik egy 2007-es szerződés, amely alapján egy ciprusi offshore-cég befektetési portfóliójának összeállítására kapott megbízást. A szerződésből semmi nem teljesült. A másik ügylet 2008-ban, egy Milánóban bejegyzett kft.-nek nyújtott kölcsön, amit az olasz cég a mai napig nem fizetett vissza.
A
hirado.hu úgy tudja:a nyomozó hatóság szerint az ügyet az a főtanácsadó hozta tető alá, aki ebben a minőségben dolgozott az MVM-nél, illetve az ügyben érintett, ciprusi bejegyzésű Aquifex Kft.-nél is. A portál értesülése szerint a 2 millió eurós kölcsönt a DECOTRA S.R.L. cég kapta, amely fedezetként olyan ingatlanokat ajánlott fel, amelyek egy részének rendezetlen volt a tulajdonjoga, illetve már korábban jelzáloggal terhelték azokat. Ráadásul a pénzt a szerződés aláírása után 5 nappal már átutalták úgy, hogy közben a kölcsönt felvevő cég nem nyújtott fedezetet - írja a hirado.hu.A gyanú szerint Kocsis István mindkét szerződést az MVM igazgatóságának megkerülésével kötötte meg. Az MTI információja szerint az okozott vagyoni hátrány összege legalább kétmilliárd forint.
Nem volt célja
Kocsis István gyanúsítotti kihallgatásáról közleményt jelentetett meg, amely szerint a nyomozó hatóság az MVM Zrt.-nél 2006 és 2008 között betöltött vezérigazgatói tevékenységének időszaka alatti, a Magyar Villamos Műveket (MVM) érintő ügyekkel kapcsolatban hallgatta ki. Mint írja, ennek alapját az a feljelentés és eljárás képezte, amelyet az MVM Kocsis utáni új vezetése tett ismeretlen tettesek ellen különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt. Kocsis közölte, a kihallgatás során tagadta a terhére rótt bűncselekményt, és a gyanúsítás ellen panaszt jelentett be.
A BKV vezérigazgatója a kihallgatás során elmondta, hogy nem ő követte el a terhére rótt bűncselekményt. "Kijelentem, hogy sem nekem és - legjobb tudomásom szerint - sem az általam irányított menedzsmentnek nem volt célja vagyoni hátrány okozása" - írta közleményében Kocsis. A meggyanúsított vezérigazgató szerint ha az általa irányított menedzsmentet nem váltják le, "és a futó projekteket be tudjuk fejezni, akkor nem keletkezett volna vagyoni hátrány az MVM-nél".
Újabb ügy: Tarlós miért nem reklamált?
Nem zavarhatta különösebben a főpolgármestert, hogy Kocsis István fővárosi ténykedése során kétszer is meghosszabbított egy olyan reklámszerződést, amelyet még a Hagyó Miklós neve fémjelezte BKV-korszakban is mint újratárgyalandót emlegetett a közlekedési cég vezetése. Legalábbis erre utal, hogy Tarlós István múlt pénteken még úgy nyilatkozott, nem bizonyos, hogy az MVM-ügyben hűtlen kezeléssel gyanúsított és a BKV éléről hétfőn közös megegyezéssel távozó Kocsis bűnös lenne, a fővárosi vállalat ügyeiben pedig „nem érintett”. A szerződésekről egyébként a főpolgármester legkésőbb idén januárban szerzett tudomást, ám egy közgyűlési határozat dacára sem lépett az ügyben.
A sajtóban sokszor kétesként emlegetett, ma tizenkettedik életévében járó és jelenleg határozatlan lejáratú szerződés hátterében álló cég különös entitás: jelenleg mintha a Simicska-Nyerges-Töröcskei érdekkörhöz állna közel, de eddigi története során több párttal boronálták már össze, megfordultak a környékén a Kulcsár- és az UD-ügy szereplői, valamint egészen a mai napig itt tölt be tisztséget Kocsis egyik régi MVM-es ismerőse is - írta a
HVG, ahol bővebben olvashat a témáról.
Előkerült egy offshore-cég is
Nyoma veszett egy BKV-s nyomozásnak- írta az
Index csütörtökön, miután a 2009-ben állampolgári bejelentésre és ügyészségi utasításra indult eljárásról sem a BRFK, sem a BKV-s nyomozásokat átvevő Központi Nyomozó Főügyészség sem tudott közelebbi információval szolgálni.Az internetes portál ismét megkereste Fazekas Gézát, a Központi nyomozó Főügyészség szóvivőjét, aki elismerte, hogy az offshore szerződések ügye is náluk van. Hozzátette, hogy az ügyben egyelőre nem gyanúsítottak meg senkit, annak állásáról a BKV-s nyomozások hamarosan bekövetkező lezárásakor tud bővebbet mondani.
A gyanúsított hiánya meglepő, mert míg azokban az ügyekben, ahol Kocsis István feljelentő volt, már 21 gyanúsított van, ebben az eljárásban, ahol a gyanús offshore szerződéseket aláíró Kocsis lehet érintett, nincs, holott hónapokkal megelőzte a többi nyomozást. Ez arra engedhet következtetni, hogy a nyomozás ebben az ügyben - bár még nem zárták le - eredménytelen lehet.
Az ügy azért is érdekes, mert első szakaszában szinte teljesen fel lett tárva a nyilvánosság előtt: egy cikksorozat alapján egy állampolgár tette a feljelentést az egyértelműnek tűnő helyzetben.
Az Index számolt be ugyanis elsőként arról, hogy Kocsis újdonsült BKV-vezérigazgatóként többek között két offshore céggel is furcsa szerződést kötött 2008 végén.
A ciprusi Dandy Trading Ltd.-vel a devizapiaci változások hatásainak elemzésére 78 500 euróért (akkori árfolyamon mintegy 23 millió forintért), a svájci székhelyű Everest Capital S.A.-val pedig a BKV hitelfelvételi lehetőségeinek felmérésére (a pénzügyi válság tükrében), 81 900 euróért (közel 24 millió forintért) szerződött a társaság.
A tanulmányokba beletekinthettünk, és kiderült: nagyrészt úgy ollózták össze őket KSH-jelentésekből, az akkori kormány konvergenciaprogramjából, sőt egy Index-cikk válságügyi kiskátéjából.
Kocsis István a tanácsadói szerződésekkel kapcsolatban korábban elmondta, hogy úgy érzi: politikai támadások alatt áll . Hozzátette, véleménye szerint azért támadják, mert csapokat igyekszik elzárni, annak érdekében, hogy a BKV kivéreztetése megszűnjön - írta az Index.
Gyurcsány rúgta ki... klikkeljen a folytatásért!