Béremelésben részesülhetnek az állami egyetemek oktatói
Összesen 30 százalékkal növekszik az egyetemi oktatók bére.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium szerdán benyújtott törvényjavaslata az állami fenntartású egyetemek esetében is megteremti a kétszer 15 százalékos béremelés jogszabályi hátterét. A Debreceni Egyetem bázisán jön létre a Nemzeti Oltóanyaggyár.
A törvénymódosítás az alapítványi és egyházi felsőoktatási intézményekhez hasonlóan modellváltásban nem érintett, összesen hat állami egyetemen (az ELTE-n, BME-n, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, a Testnevelési Egyetemen, valamint a táncművészeti, és a zeneművészeti egyetemen) is megalapozhatja az idén ősszel és jövő januárban két ütemben megvalósuló, harminc százalékot meghaladó béremelést – áll az ITM közleményében.
A minisztérium szerint a parlamenti elfogadással a külföldön végzett magyarok diplomáinak elismerése egy hónapra rövidülhet le, és a kormány dolgozik azon, hogy a folyamatot ingyenessé tegye.
Az ITM közleménye szerint 2021-ben a GDP közel 1,3 százaléka hasznosul az egyetemeken. Jövőre a több mint 1000 milliárd forintos fejlesztési forrásokat is beleértve ez az arány 1,9 százalék közelébe nő, hazánk a felsőoktatási ráfordításokban így éllovasnak számít Európában.
(Kiemelt kép: Budapesti Műszaki Egyetem, Fotó: az intézmény honlapja)