Bankadó és rögzített árfolyam: vannak még megelepetések

Ha a kormány dönt a magyar tulajdonú kisvállalkozások és a lakáshitelezés ösztönzése mellett, akkor az leírható lesz a bankadóból - nyilatkozta Patai Mihály, a Bankszövetség elnöke a Gazdasági Rádiónak. A devizahitelekről szóló megállapodással a bankár szerint a pénzintézetek a hozam egyötödéről mondanak le.

2011. június 20., 10:37

Azoknak, akiknek bármilyen nehéz kifizetniük a törlesztést, de van stabil jövedelmük és munkahelyük, azt javasolja a Bankszövetség elnöke, hogy a konzervatív stratégiának megfelelően folytassák a törlesztést. A rögzített árfolyamot csak azoknak érdemes igénybe venniük, akiknek nagyon bizonytalan a helyzetük - hangzott el a

Gazdasági Rádióban.

A rögzített árfolyamnak az alkalmazása várhatóan az év végéig nyitva áll, mint lehetőség, és a törvény elfogadása után néhány hét múlva már megnyílik ez az út. A banki szakértők azzal számolnak, hogy az érintetteknek mintegy 20-50 százaléka választja majd a rögzített árfolyamot, ami több százezer adóst jelent.

A bankszektor szempontjából a veszteség az elmaradt profit lesz, és még fizetni kell a garanciáért is. A cél, hogy az ügyfelekkel új kapcsolatot alakítsanak ki. Ehhez az első lépcső az volt, hogy a kormánnyal újraértelmezzék a kapcsolatot, miután a bankadó bevezetése nagyon nagy pofon volt.

A pénzvilág különösen azért nehezményezi a bankadó bevezetését, mert 2008 októberében Magyarország meghatározó bankházai demonstratíve kiálltak Magyarország mellett: a kormányfő kérésére írásban kötelezték magukat, hogy Magyarországon a likviditást és a tőkét biztosítják, majd ezt fél év múlva megismételték, és ez valóban stabilizálta a bankszektort. A belga, az osztrák, az olasz adófizetővel fizettették meg a válságot. A bank szempontjából nem számít, mi a miniszterelnök neve, a globális világ szempontjából kontinuitásra számítanak.

Orbán Viktorral és Matolcsy Györggyel folytatott megbeszélések alapján Patai Mihály úgy látja, lehet változtatni azon, hogy a bankadót csak 2012 végén csökkentsék, illetve vezessék ki. Már rövid távon lehet a mértékén változtatni: ha a kormány dönt a magyar tulajdonú kisvállalkozások és a lakáshitelezés ösztönzése mellett, akkor az leírható lesz a bankadóból. Azt ugyanakkor nem látja a Bankszövetség sem, hogyan fogják ezt kivezetni. Mindazonáltal a bankok 2013-tól már nem számolnak bankadóval.

Az árfolyamrögzítés nem attól függ, hogy természetes vagy jogi személyről van szó, hanem attól, hogy lakáscélú ingatlan legyen a hitelfedezet. Ez vállalkozások esetében rendkívül csekély számban valószínű.

Az árfolyamrögzítés valójában egy árfolyamgát, de ettől még a forint árfolyama egy piaci folyamat következtében alakul. Ha a kormány véghezviszi a terveit, ezen belül akár a nem valós rokkantnyugdíjasok támogatásának megszüntetését, akár a szlovák rendszámú autók visszaszorítását, akkor annak a makrogazdasági hatásai is meglesznek, erősebb gazdaság lesz, és erősebb forint.

Az ügyfelek vállalják azt a terhet, hogy több évvel elhúzzák az adósi pozíciójukat, a bankok garanciadíjat fizetnek, vállalnak egy olyan költséget, hogy a forintszámla vezetését is meg tudják oldani. A bankok számára a legnagyobb költség az elmaradt haszon, a hozam mintegy 20 százalékáról lemondanak a bankok.

Egy további lehetőség a bajba jutott devizahitelesek számára, hogy a nagyobb lakásból kisebb lakásba költözve egy 3-3,5 százalékos kamattámogatást kaphatnak az államtól az adósok. A kiköltöztetési moratórium egy makrogazdasági probléma volt, mert mindenkinek az ingatlanát elértéktelenítette. A mostani megállapodás azért jó, mert mindenki számára elfogadható kompromisszum, még ha nem is ideális - mondja a Bankszövetség elnöke. A megoldás viszont egy generációnyi időre elhúzódik - hangzott el a Gazdasági Rádióban.