Abszurd a Centiben

Pár héttel az állami kézbe adás előtt „háborús állapotok” alakultak ki a XVI. kerületi Centenáriumi Iskolában. A tanárok két táborra szakadtak a „pártoktól független” korábbi igazgató kirúgása miatt. Feljelentés, röplapok, tiltakozás, fáklyás tüntetés, egymás alázása: magyar abszurd, sok zöldséggel. LAMPÉ ÁGNES írása.

2012. december 21., 10:01

– Megyek előre, én beszélek. Ha bárki kérdezi, a barátaim vagytok – okosít ki egy tanár a XVI. kerületi Centenáriumi Iskola és Szakiskola bejáratánál, mielőtt szaktermébe sietnénk.
Bent látszatra normális az élet, mégis paprikás a hangulat, amióta novemberben új igazgatót kapott az intézmény.
– Otthonról hoztam a függönyöket, a széket, én készítettem ezeket a képeket, saját dísztárgyaimat hoztam be dekorációnak – újságolja vendéglátónk, miután becsuktuk az ajtót.
De még ez az óvintézkedés is kevés ahhoz, hogy az igazgatóváltás részleteiről beszélgessünk, hiszen „mindenki figyel mindenkit”. Gyors telefonos konspiráció után sokadmagunkkal egy közeli bárba ülünk be.
A tanerők nem vállalják a nevüket, állásukat féltik. Kivéve Nádasné Szabó Ágnes egykori igazgatóhelyettest – az ő egzisztenciális szorongását is csak az oldja, hogy rövidesen nyugdíjba vonul, „neki már mindegy”.
– Új szokás a táskavizit! – háborodik föl egyik beszélgetőpartnerünk. – Az új igazgatónő kipakoltatja a diákok és tanárok csomagjait. Még jó, hogy félünk.
A történet 2012 tavaszán kezdődött, amikor a polgármester és a jegyző soron kívüli, indoklás nélküli belső vizsgálatot rendelt el az iskolában. Az önkormányzati ellenőrök magukkal vitték valamennyi, összesen 63 alkalmazott személyi anyagát. Már az első, néhány napos kutakodás után megfogalmazták jelentésüket, amelyben kezdeményezték Kaszás Zoltán igazgató felelősségre vonását.
Senki sem értette, mi történik.
Pár hét múlva – a történéseket dokumentáló Nádasné összefoglalója szerint – „a Művelődési Ügyosztály két dolgozója, valamint egy belső ellenőre előzetes bejelentés nélkül megszállta az iskolát”. Másfél napig fénymásoltak: osztálynaplót, szakköri és korrepetálási naplót, jelenléti ívet, ebédeltetési anyagot, mindent.
– Korábban minden gazdasági vizsgálatkor rendben találtak mindent. Ahol húsz évig nem volt probléma, most egyik napról a másikra miért lett? – teszi fel a költői kérdést Nádasné. – Azt éreztették, valami rettenetes nagy disznóságot követtünk el, amit azonnal le kell leplezni.
----
A polgármester szerint két-három évenként minden iskolában sor kerül belső ellenőrzésre, nincs ebben semmi rendkívüli.
„2012-ben a Centenáriumi Általános Iskolában Kaszás Zoltán igazgató által a 2012. évi költségvetés készítéséhez szolgáltatott adatok hitelessége miatt rendelt el a jegyző belső ellenőri vizsgálatot” – e-mailezte megkeresésünkre a fideszes Kovács Péter, a XVI. kerület első embere.
Kaszás Zoltán 1975 óta tanít a kerületben, 1979 óta a Centiben, ahol 1989 óta igazgató. Munkáját mostanáig nem érte kifogás.
A tavaszi vizsgálat viszont számos hiányosságot tárt fel: például azt, hogy egyes pedagógusok nem adminisztrálták rendesen tanóráikat és egyéb foglalkozásaikat.
– Azt is a szemünkre vetették, hogy nem külön tartottunk nyilván egy szakkört a naplóban. A korrepetálásnál jegyezni kellett volna, kinek tartották – magyarázza egyikük. – A fő hibának a többszakos pedagógusok második szakképesítése után járó illetménynövekedés helytelen kiszámítása bizonyult. Szintén a bűnlajstromba került, hogy a 2012-es költségvetésben szerepelt egy januárban nyugdíjazott takarítónő, akinek a helyére a létszámleépítés miatt nem vett fel új embert az igazgató, inkább szétosztotta a feladatot, és a bérkeret terhére fizette ki a túlmunkát. Pitiáner ügyek, ők meg felfújták.
A polgármester szerint a belső ellenőr „súlyos gazdasági szabálytalanságokat tárt fel. Például azt, hogy az igazgató hamis adatokat szolgáltatott az önkormányzat számára arról, hogy egyes kollégáknak kevesebb bért fizetett, mint ami járt volna, míg másoknak többet. Mivel az iskola önálló bérszámfejtő, ezt az önkormányzat tudta nélkül simán megtette”.
A képviselő-testület fegyelmi eljárást indított az igazgató ellen. A június huszadikai tárgyalás előtt öt órán át várakoztatták, majd megbízatását azonnali hatállyal visszavonták, de tanárként az iskolában maradhatott. Kaszás munkaügyi bírósághoz fordult.
---------
A tanárok nagy része elhatározta, küzdeni fog a „főnökért”, s június 25-re tüntetést szerveztek az önkormányzat elé.
– Felolvastuk a tantestület tiltakozó levelét, és kijelentettük: felháborítónak tartjuk, hogy koncepciós perrel eltávolították Zolit. Levelet írtunk a polgármesternek, és hivatalos tájékoztatást kértünk. Ő azt válaszolta: a határozat nyilvános, az indoklás nem. Majd jó pihenést kívánt a nyárra – sorolja az eseményeket az egyik tanár.
Az igazgatói posztra közben pályázatot írt ki a hivatal. Hárman érdeklődtek, ketten jelentek meg az iskolában, ám végül csak egy korábban a Centiben dolgozó tanár felesége, Horváthné Sabáli Éva jelentkezett.
– Férjét Zoli távolította el fegyelmivel 1998-ban, mert egy kiránduláson folyamatosan alkoholt fogyasztott, és ittasan több alkalommal magára hagyott egy hatodikos osztályt. A fegyelmi határozatot az első- és másodfokú, valamint a Legfelsőbb Bíróság is jóváhagyta. A feleség akkor az iskola folyosóján üvöltözött, hogy elégtételt vesz a férjét ért sérelem miatt. Ezután zaklatta telefonon a fegyelmi tanácsban részt vevő pedagógusokat, méghozzá minősíthetetlen stílusban – fogalmaznak a tanárok.
Horváthné az elmúlt öt évben a péceli Szent Erzsébet katolikus iskola igazgatója volt.
– A szülők levélben sérelmezték, hogy durván bánt a tanulókkal, megalázta őket, ezért elmozdították a helyéről – jegyzi meg Nádasné, és állítja, Horváthné a centis igazgatói pályázatának hatvan százalékát másolta.
– Erre most azt mondja, épp hogy mások vették át az ő zseniális gondolatait. Mi viszont tételesen bebizonyítottuk az ellenkezőjét – mondják egymás szavába vágva a tanerők.
---------
Hívjuk Horváthné Sabáli Évát.
– Találkozzunk személyesen. De a bejáratnál csak annyit mondjon, hogy velem megbeszélte – instruál az igazgató asszony.
Indulás előtt módosul a program: mégse menjünk, küldjük inkább írásban a kérdéseinket. Így tettünk: vázoltuk, miről „mesélt” nekünk néhány centis pedagógus.
Az igazgatónő megdöbbent a kérdéseinken, amelyek szerinte olyan valótlan állításokra, vádakra utalnak, amelyeket az elmúlt hónapokban több fórumon is bizonyítékokkal alátámasztva megcáfolt. Úgy véli: az igazgatóváltás csak szűk körben váltott ki indulatot és elégedetlenséget, etikátlan, törvényt és jó ízlést sértő viselkedést. Mert többen voltak és vannak azok, akik már nagyon várták, hogy végre változás történjen az iskolában. „Nem bántalmaztam és nem aláztam meg soha gyerekeket. Az iskolából nem távolítottak el, saját elhatározásomból egy jobb munkahelyi lehetőség miatt jöttem el... Egyes tanárok a szó legszorosabb értelmében meséltek, állításaik a valóságtól távol állnak. Nekik azt javaslom, foglalkozzanak inkább a gyerekek nevelésével és oktatásával” – áll a válaszlevélben.
A polgármester Horváthné mellett áll. „Sabáli Éva minden vádpontot tényekkel, pecsétes és aláírt dokumentumokkal cáfolt. Az egyik ilyen vád az »összeollózás« volt. Ráadásul a képviselő-testület ülésén kiderült, hogy Kaszás Zoltán 2009-es pályázatának jó része, mintegy negyven százaléka korábban már olvasható volt más személy iskolaigazgatói pályázatában, még a tartalomjegyzék is szóról szóra megegyezik” – tájékoztat Kovács Péter.
– Kaszás Zoltán pályázatát mi is átnéztük, méghozzá ugyanazzal a módszerrel, mint Sabáli Éváét. Nem találtunk egyezést – kontráz Nádasné. – Annak idején az edelényi iskolába pályázó jelöltnek, aki Kaszás Zoltán évfolyamtársa volt a Debreceni Egyetemen, igazgató úr kölcsönadta a Centenáriumi Iskola igazgatói állására írt 2004. évi pályázatát. Ebből az illető az ő tudta nélkül több részt átemelt. Kaszás Zoltán 2009-es pályázatában pedig szerepeltek a még aktuálisnak tartott 2004-es gondolatai.
A helyhatósági érvek pedig nem hatották meg az iskola tanárait: hatvanegyből ötvenegy pedagógus ellenezte Sabáli Éva kinevezését. Őket feljelentette a képviselő-testület.
– Az ok, hogy röpcédulákat terjesztettünk a lakótelepen, így tettük tönkre és sértettük meg azoknak a pedagógusoknak a személyiség jogait, akik kiálltak az új igazgató mellett – mondja az egyik tanár. – Ombudsmani vizsgálat indult ellenünk.
A polgármester levelében erről így ír: „A tanári kar egy részét, aki nem támogatta Kaszás Zoltánt, háttérbe szorították, megfélemlítették, megalázták. Nem jelentettem fel az ellenálló tanárokat. A képviselő-testület kért független hivataltól, az oktatási jogok biztosától vizsgálatot, mert olyan bejelentéseket kaptunk, hogy gyermekek terjesztettek gyermekek számára szórólapot, és megalázták azt, aki nem csatlakozott Kaszás Zoltánt támogatók közé. A Kaszás Zoltánt nem támogató tanárok székét kivitték a tanáriból, hogy a nevelőtestületi megbeszéléseket állva kelljen végighallgatniuk, ezen felül is megalázták őket, rasszista megjegyzésekkel illették őket. Vizsgálatot kértünk, hogy sérült-e gyermekek mindenekfelett álló érdeke.”
Közben szülői és tanári aláírások gyűltek Sabáli ellen, majd hétszáz.
Mi több, Nádasnéék olyan passzusra leltek, amellyel szerintük diszkvalifikálható Horváthné:
– Az igazgatónő képesítése szerint tanító, ami a kiírt pályázatnak megfelel ugyan, ám időközben törvénymódosítás történt, így álláspontunk szerint általános iskola és szakiskola vezetéséhez egyetemi végzettség szükséges. Sabáli kinevezésekor pedig már a megváltozott jogszabály volt érvényben.
„Az új igazgatónő pályázatát külső, független szakértő véleményezte, aki mindent rendben talált, vagyis a jelölt végzettsége szerinte is megfelelő az iskola irányítására” – szól a polgármesteri replika.
--------
Nos, nagyjából ez a Centi-hirig története. A miértre viszont eddig nem kaptunk választ. Mi is a baj Kaszással?
– Az iskola évtizedek óta mintaszerűen működött – véli Nádasné. – Így vette át az állam a többi oktatási intézményhez hasonlóan. Ha Kaszás maradt volna az igazgató, nyilván számos kérdéssel zavarja az új rendet. Így viszont elhallgattatták, egyúttal megfélemlítették a többi intézményvezetőt is.
A polgármester visszautasítja, hogy koncepciós per zajlott volna Kaszás ellen.
„Kaszás Zoltán politikai hovatartozását nem ismerjük, ráadásul pártoktól független jelöltként indult az önkormányzati választásokon. Másrészt 2009-ben ugyanilyen politikai összetételű képviselő-testület választotta meg igazgatónak. Arról van szó, hogy súlyos szabálytalanságokat követett el, és ezekért vállalnia kellett a felelősséget... Jelenleg már hűtlen kezelés gyanújával is folyik nyomozás Kaszás Zoltán igazgatóságának idején történtek miatt.”
Egy biztos: a régi és az új igazgató tábora nem szól egymáshoz. Sőt. Nádasné azt állítja: Horváthné, ahol tud, alátesz a túloldalnak.
– Például lecseréltette a zárakat. A papucsomért sem tudtam bemenni a saját irodámba. A tanárit tiltakozásként nem használjuk, helyette egy használaton kívüli terembe költöztünk. Amikor igazgató asszony ezt megtudta, azt parancsolta, két percünk van kipakolni. A terem azóta zárva.
„Az értékek gondos megőrzése alapvetően a feladatköröm része, a zárcsere szükségességét ez indokolja. Új tanári szoba nincs az iskolában, az eredetileg annak kijelölt két helyiség tölti be ezt a funkciót jelenleg is. Nem tudok felvilágosítással szolgálni az úgymond táskavizitről, nem tudok ilyen eseményről, nem vezettem be ilyen intézkedést” – ez Horváthné érvelése.
--------
November elején a tanárok fáklyás tüntetést szerveztek az önkormányzat előtti parkba.
– Erre meg mi történt? – kérdezi Nádasné. – A sashalmi piaci rádió bemondta, hogy a polgármester gazdasági bűncselekmény elkövetésének gyanújával rendőrségi feljelentést tett az iskola ellen. A krumpli és a káposzta között! A nevelő testület azonnal tiltakozott azellen, hogy az iskolánk rossz hírét költik.
Felhívtuk a helyi médiumot üzemeltető Ferenci Zoltánt, aki egyszerűen zöldségnek minősíti Nádasné szavait.
– Szó sincs ilyesmiről. A polgármester úr az amúgy minden pénteken a helyi újságnak adott videointerjújában beszélt arról, hogy a belső ellenőrzés kötelezte őt a rendőrségi feljelentésre. Ebből csináltunk egy rövidhírt a piaci rádióban. Miért baj ez? Mindig bemondjuk a hét legfontosabb eseményeit. A feljelentés fent van az interneten, százezres tételek találhatóak benne. Azért ez hír.
Hír bizony. Mi több: első kézből. Ugyanis azokat a pénteki videointerjúkat Ferenci úr stábja készíti. Ez is hír.
Zárjuk Horváthné összegzésével a mátyásföldi abszurdot: „Kinevezésem óta nem tapasztaltam indulatokat. A kollégák többsége és a szülők együttműködőek, a gyerekek kedvesek, tisztelettudóak, és jó néhányan már e rövid idő alatt is bizalmukba fogadtak.”

Keretes
Pró és kontra
Nádasné levélben tájékoztatott: december huszadikán a Fővárosi Munkaügyi Bíróság ítéletet hirdetett, amely szerint a XVI. kerületi önkormányzat a Kaszás Zoltán ellen lefolytatott fegyelmi eljárásban olyan súlyos jogszabálysértéseket követett el, amelyek miatt a bíróság a képviselő-testület fegyelmi határozatát visszavonta, Kaszás Zoltánt visszahelyezte igazgatói beosztásába, a XVI. kerületi önkormányzatot pedig több százezer forint megfizetésére kötelezte. Az ítélet nem jogerős.
Kovács Raymund XVI. kerületi alpolgármester nekünk küldött e-mailjében másképp értelmezi az ítéletet: „A tárgyaláson az ügy mindennemű érdemi vizsgálata nélkül adott helyt a Bíróság a felperes keresetének... Természetesen a döntés ellen fellebbezést fogunk benyújtani, így a döntés nem emelkedik jogerőre!... Nem felel meg a valóságnak, hogy az Önkormányzat több súlyos hibát követett el. A Bíróság semmi mással nem foglalkozott, csupán azzal, hogy a képviselő-testületi ülésen mint fegyelmitanács-ülésen részt vett a jegyző és az aljegyző is. Ezt pedig olyan formai hibának tartotta, amely a további vizsgálatot nem teszi szükségessé... Hangsúlyozni kívánjuk, hogy az ítélet nem tartalmazza, hogy a felperes jogszerűen vagy szabályosan járt volna el! Vagyis sem az eljárás során, sem pedig az eljárás befejező észrevételeit tekintve a Bíróság nem adott neki igazat. Ezeket nem is vizsgálta.”