A válság túljutott a fordulóponton? - kedvező jelek...

Mintha kedvező irányba billenne át a hangulat a nemzetközi pénzpiacokon, immár a második napon világszerte drasztikusan emelkednek a tőzsdei árfolyamok. Bár korai még meghúzni a harangokat, de úgy tűnik, hogy a hétfői központi banki bejelentések nyomán a befektetők abban bíznak, hogy a pénzügyi válság túljutott a fordulóponton. Ehhez a vezető gazdasági hatalmaknak összességében mintegy háromezer milliárd eurónyi segítséget kellett felajánlaniuk.

2008. október 14., 19:25

Ez talán már a kezdet vége, mondhatnánk Churchillt idézve, mert a jelek szerint a jegybankok összehangolt és világméretű hétfői fellépése végre hatásosnak látszik. A bankrendszer védelmére felhasználható összegek már olyan nagyságrendűek, hogy a pánikba esett befektetőkre is nyugtatólag hatottak. Hétfőn minden tőzsde - az orosz kivételével - jelentős emelkedést produkált, és a bika ma is uralkodik, az árfolyamok több százalékkal erősödnek.

Hétfőn New Yorkban a 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 11 százalékkal nőtt, a vezető nyugat-európai tőzsdemutatók pedig ma már nyitáskor 4-5 százalékot nyertek. Elsősorban a banki részvények drágultak, így a Royal Bank of Scotland és a Société Générale egyaránt több mint 10 százalékkal erősödött, a UBS és a Barclays 9 százalékot meghaladó mértékben drágult. A kőolaj áremelkedésére a BP 7 százalékkal, a Royal Dutch Shell és az ENI egyaránt 5,5 százalékkal, a Total 4,5 százalékkal erősödött.

A tokiói értéktőzsde fő mutatója, a Nikkei 14 százalékot meghaladó nyereséggel zárt kedden a pénzügyi nagyhatalmak hétvégi tárgyalásainak és határozott döntéseinek a hatására. A jelentős emelkedésben szerepet játszott az is, hogy Tokió most hozta be hétfői lemaradását, amikor zárva volt nemzeti ünnep miatt. 1990 októbere óta ez a volt a Nikkei legnagyobb egynapi, százalékban számított erősödése. Különösen a banki részvények drágultak, de jelentősen nőtt például a járműipari papírok árfolyama is. Eközben egész Ázsiában folytatódott a tőzsdék hétfőn kezdődött erősödése.

Úgy tűnik, hogy a piaci szereplők reményei szerint fordulópont állt be a válságban, elsősorban a kormányok támogatási programjainak a hatására. Az állami mentőövek, és az a várakozás, hogy sikerült túljutni a nehezén, különösen a pénzügyi papírok felé tereli a befektetők figyelmét, de a többi papírra is kedvező hatással van. Néhány hét azért még kell ahhoz, hogy megállapíthassuk, valóban trendfordulóról, vagy átmeneti korrekcióról van szó.

Az általános hangulat a Budapesti értéktőzsdére is hat. A tegnapi erőteljes emelkedés után ma is 4-5 százalék között erősödött a BUX. Az OTP részvények forgalmazását megint felfüggesztették, mert rövid idő alatt több mint tíz százalékot drágultak. A forint tovább erősödött és az euróval szemben ismét a 250-es szint közelébe került.

A sok örömbe csupán pici üröm vegyül: a kőolaj hordónkénti ára tovább nőtt és elérte a 84 dollárt. Persze, ha ezt a néhány hónappal ezelőtti 147 dollárhoz viszonyítjuk, itt sem rossz a kép. Ráadásul nálunk holnaptól a benzin ára ismét csökken, méghozzá nem is kevéssel, nyolc egész forinttal.