A színész-elnök

„Ha nem a legjobb elnök volt, akkor a legjobb színész az elnök szerepében.” A jellemzés találó lehet Ronald Reaganre, bár eredetileg John Adams, az Államok második elnöke beszélt így elődjéről, George Washingtonról. Az USA negyvenedik elnökére abból az alkalomból emlékezik HELTAI ANDRÁS, hogy születésének centenáriumi évében a múlt héten szobrot kapott Budapesten.

2011. július 15., 13:22

„Amerikaiabb” már nem is lehetett volna... Szegény családból születik, jellegtelen közép-nyugati kisvárosban, Dixonban. A papa tanulatlan, alkoholista.

A sportos fiú először úszómesterként keres pénzt, majd – miután az ottani, csontrepesztő focinak is mestere – sportösztöndíjjal tanulhat egy másik kis fészek, bizonyos Eureka főiskoláján. Az biza fényévekre van Harvardtól, Yale-től, ahol vezető politikusok tanulni szoktak.

Hősünk mosogat, hogy teljen könyvekre, majd sportriporternek áll Iowában. Kitűnően csinálja, a jó fellépésű fiatalembert Robert Taylor II.-ként ajánlják Hollywoodba. Próbafelvétel a Warner stúdióban: heti kétszáz dollárért jöhet. A snájdig Ronald feledhető B-filmek, westernek hosszú sorában alakít, ám egy focidrámában remekül azonosul a hőssel, az igazi siker.

A háborút könnyen megússza: rossz szeme miatt Reagan hadnagy két évig csak Hollywoodban szolgál, oktatófilmekben domborít.

Az immár ismert színészre a béke változatlanul demokrata pártiként és szakszervezeti aktivistaként virrad, 1947-re már a színészszakszervezet elnöke. Majd a hidegháború első évei következnek, McCarthy, a hollywoodi harcok a kommunisták vagy az annak véltek ellen. Reagan nemegyszer beszélt róla, hogy e harcok tapasztalatai alapján lett meggyőződéses antikommunista. A miértre sosem adott világos választ. Anynyi viszont utóbb kiderült, hogy a roosevelti politika egykori híve később az FBI fedett informátoraként is működött.

Vidéki fiú

A politikai tevékenység azonban bénítja a színészi karriert, 1953-ra már nem marad más, mint a konferálás Las Vegas-i szórakozóhelyeken. Aztán jön a meghívás: legyen a General Electric televíziós sorozatának házigazdája és az óriáscég „jószolgálati nagykövete”. A GE-show-ja csúcsidőben a legnézettebb műsor, és első számú reklámembere emellett nyolc éven át járja a cég vagy száznegyven üzemét, beszél az alkalmazottakhoz.

Reagan itt megtanulja azt, ami az amerikai politikai versengéseket eldönti: televíziós ismertség és személyes vonzerő. Sikeres, hiteles, mert jóképű, rokonszenves vidéki fiú – és egyszerűen fogalmaz. Ebből az időből származnak jelszavai, amelyekkel utóbb választásokat nyert: „A kormány nem a problémák megoldását jelenti, hanem az maga a probléma.” Avagy: „A legjobb szociális program a munka.”

A GE sikeres PR-emberére máshol is felfigyelnek. Jack Wrather, egy dúsgazdag kaliforniai vállalkozó elmondta kameránkba, hogyan gyűltek össze annak idején módos üzletember társaival az olajiparból, az autóüzletből, hogy eldöntsék: pénzelik ezt az ügyesen mozgó, beszélő férfit, és indítják az 1966-os kaliforniai kormányzóválasztáson. Az egykori színész csaknem egymillió szavazattal le is győzi demokrata elődjét, majd – nem utoljára – mást csinál, mint amit ígért. Adócsökkentés helyett adót emel, de a többletpénzből megreformálja, csökkenti a szociális kiadásokat. „Nem szeretem az alamizsnát kéregetők arctalan tömegét” – szónokol a kampányban. A pragmatikus, az ellenzékkel is szót értő kormányzót, aki republikánusként sok színes bőrűt is felvesz közszolgálatba, egyre többen szeretik, s másodszor is megválasztják.

Magasra jutott, és még magasabbra vágyott. Bár 1968-ban kudarcot vallott, az immár országosan ismert politikus 1976-ban ismét síkraszállt az elnökjelöltségért. Gerald Ford csak száz szavazattal kapott többet a párt jelölőkongresszusán, ám amikor az elnökválasztáson alulmaradt a demokrata Jimmy Carterrel szemben, legközelebb, 1980-ban Reagan volt a logikus jelölt.

Carter nem félt: könnyűsúlyúnak tekintette a színész ellenjelöltet, aki ráadásul majd hetvenéves volt már – soha nem akart valaki ilyen korban elnök lenni a fiatalságimádó országban. Ám győzött Reagan önbizalma s a hollywoodi, a televíziós rutin. A sorsdöntő tévévitában nem a gazdaság, a külpolitika problémáira összpontosított, hanem a mindig bevált, közérthető, mozgósító jelszavaira. A leghatásosabb történetesen így szólt: „Jobban élünk-e most, mint négy évvel ezelőtt?”

Alig iktatták be, amikor egy háborodott rálőtt, a golyó a tüdejét érte. Az edzett sportoló kiheverte, majd sokak meglepetésére a következő években rendbe tette a súlyos gondokkal küzdő amerikai gazdaságot. Szabad kezet adott a piac törvényeinek, sőt a külföldi, még az addig fenntartásokkal kezelt japán tőkének is.

Csillagháború

Az éles harc csődbe vitt sok vállalatot, de összességében segített korszerűsíteni, versenyképesebbé tenni az amerikai gazdaságot. 1984-re, amikor újraválasztották, 6,8 százalékkal nőtt a gazdaság, és 10-ről 4 százalékra csökkent az infláció. Igaz, a gazdagok gazdagabbak, a szegények szegényebbek lettek, s a nagyvárosok utcáin a nagy válság óta először jelentek meg a hajléktalanok.

Ronald Reagan szellemi képességeit sokan kétségbe vonták, ám e vélemények kevéssé megalapozottak. Tény, hogy kormányzó korából származó módszerét elnökként is megtartotta: egy oldalon kellett megfogalmazni számára az adott kérdést, a javasolt döntés pozitív és negatív következményeivel. Neki azután a lap alján csak az igen vagy a nem szót kellett kipipálnia. Tény az is, hogy (többnyire) kitűnő érzékkel válogatta maga köré a szakembereket, akik e rövid feljegyzéseket fogalmazták, a döntéseket előkészítették, majd végrehajtották.

Jó emberei, képzett „héjái” voltak nagyrészt a külpolitikában is, amelyben a nevéhez történelmi érdemek társulnak. Miután elődei egy évtizeden át beszéltek az enyhülésről, de sikert nem értek el, Reagan „ördögi birodalomnak” minősítette a Szovjetuniót – de nem csupán beszélt. Első négy évében csaknem megduplázta a katonai költségvetést, telepítette a közepes hatótávolságú rakétákat Európában (miközben könyörtelenül lecsapott a balról fenyegető közép-amerikai mozgalmakra, például Nicaraguában).

1983 márciusában hangzott el híres beszéde a „csillagháborúról”: Amerika olyan műholdas rakétaelhárító rendszert épít, hirdette, amelyet a szovjetek nem törhetnek át. Azaz: vége a nagyhatalmi katonai patthelyzetnek. Voltak szakértők, akik már akkor technikailag és pénzügyileg megvalósíthatatlannak ítélték a tervet, de alkalmasint nem is a megvalósítás volt a lényeg. Hanem rádöbbenteni Moszkvát: ők aztán bizonyosan nem tudnak hasonló rendszert kiépíteni – game over.

Blöff?

Sokak szerint e stratégiai védelmi program meghirdetése – ha úgy tetszik: a gigászi blöff – váltotta ki a Szovjetunióban a folyamatot, amely végül a rendszer bukásához vezetett. S Reagan az oda vezető úton kitűnően szót értett Mihail Gorbacsovval, fegyverzetkorlátozásról egyezett meg vele, s az egykori kommunistafaló méltatta új moszkvai barátjának humorát.

Két feleségétől (mindkettő színésznő volt) négy gyermeke született, de egyikükkel sem volt normális kapcsolata. Nancy, a második feleség hiú és becsvágyó asszony, bennfentesek szerint a legfontosabb tanácsadó, gyakran döntéshozó is volt a Fehér Házban. Amikor 1994-ben Reagan maga jelentette be, hogy Alzheimer-kórban szenved, vele vonult vissza a hollywoodi villába, amelyet barátaik vettek nekik. Antall József 1990 októberében meglátogatta, s átadta neki a vasfüggöny egy darabját, amelynek lebontásában a volt elnöknek nagy szerepe volt.

A nyugdíj összegének növelése érdekében többféle társadalombiztosítási megállapodás köthető, amelyek lehetővé teszik a szolgálati idő és az alapkereset bővítését is, így biztosítva a magasabb nyugdíjat, illetve az elégséges szolgálati időt a jövőben.