A süllyedő gyorsnaszádról már az egyik kormányos is elmenekült
Hetek óta keringtek róla a pletykák, és ma valóban benyújtotta lemondását Fellegi Tamás. A nemzeti fejlesztési miniszter azzal indokolta döntését, hogy a az IMT tárgyalódelegációjának vezetői posztja rengeteg munkát és óriási felelősséget jelent a számára. A bejelentést sokan üdvözölték, ám azt is hozzátették, Matolcsynak is követnie kéne Fellegit.
A kormány fennállása óta fúj az Nemzetközi Valutaalapra (IMF) és a miniszterelnök még november 15-én is kitartott a véleménye mellett, hogy jó döntés volt az „IMF elleni gazdasági szabadságharc.” (Orbán Viktor állítólag azt is mondta, hogy „ha az IMF visszajön, én el...”) Két nappal később a kormány Magyarország fordulóponthoz érkezett című közleményében bejelentette: új típusú együttműködésről tárgyal az IMF-fel. Az MSZP rögtön a kormány gazdaságpolitikájának bukásaként értékelte, hogy a kabinet tárgyalásokat kezdett a Nemzetközi Valutaalappal; a Jobbik szerint a kormány „visszakuncsorgott az IMF-hez és ismét a valutaalap kegyeit keresi”; az LMP szerint Orbán Viktor végre belátta, hogy egy országgal nem lehet hazárdjátékot játszani. A Fidesz pedig napokon át csak hallgatott.
„Orbán már Matolcsyban sem bízik..”
Ám nemcsak a hallgatás volt kínos, hanem az is, hogy a kormány bejelentésére az IMF gyorsközleményben tudatta, „szakértői stábja szokásos éves gazdaságpolitikai felülvizsgálatot végezi Magyarországon, nem hitelprogramról tárgyal, ilyen irányú hivatalos kérést nem is kapott. Az IMF-misszió nem tárgyalódelegáció, hanem egy olyan küldöttség, amely a minden tagországban rendszeresen esedékes IV. cikkely szerinti gazdaságpolitikai felülvizsgálatot végzi. Az IMF nem kapott kérést a magyar hatóságoktól arra, hogy tárgyalások induljanak egy az IMF által finanszírozott hitelprogramról.” Mind a hazai, mind pedig a nemzetközi sajtót sajtót bejárta a Fidesz gyors pálfordulása, ám Navracsics Tibor még szombati sajtótájékoztatóján sem volt hajlandó kommentálni a kormány és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) között tervezett új típusú együttműködést. Amikor megkérdezték tőle, várható-e Matolcsy lemondása, így válaszolt: „nem vagyok Matolcsy György, tehát nem tudom megmondani.”
A felkérés végül csak november 21-én, hétfőn érkezett meg az IMF-hez, ezt is közleményben tudatta a Valutaalap. Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója jelezte, a magyar kormány elővigyázatossági jellegű megállapodást tervez kötni az IMF-fel és az Európai Bizottsággal. Lagarde arról is tájékoztatást adott, hogy az IMF jelenleg Budapesten tárgyaló delegációja Washingtonba való visszatérését követően megkezdi a konzultációkat az IMF igazgatóságával.
Alig másfél héttel később azonban robbant a bomba: Matolcsy György nemzetgazdasági minisztere helyett az Nemzetközi Valutaalappal folytatott tárgyalásokat a nemzeti fejlesztési miniszter, Fellegi Tamás folytatja, ezt Giró-Szász András jelentette be. A kormányszóvivő elmondta, a kormány kijelölte a hivatalos delegációt, amelyet Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter vezet. A küldöttség tagja Pleschinger Gyula pénzügypolitikáért felelős államtitkár és Rogán Antal, a parlament gazdasági bizottságának elnöke. Szijjártó Péter másnap a köztévé Ma Reggel című műsorában a kormányzati munkamegosztással indokolta, hogy nem Matolcsy György, hanem Fellegit Tamás vezeti az IMF-delegációt. A szóvivő kijelentése szerint ugyanis a külgazdasági kérdések a nemzeti fejlesztési miniszterhez, vagyis Fellegi tatoznak. Ugyanígy érvelt Rogán Antal is.
A találgatások rögtön megindultak arról, vajon miért „cserélték le” Matolcsyt. Például Mellár Tamás közgazdász szerint Matolcsy kihagyásából arra lehet következtetni, hogy a kormány valóban meg akar egyezni az IMF-fel, és ezért hajlandó lesz az eddigi gazdaságpolitikáját felülvizsgálni, jelentősen módosítani. Az Economist kelet-európai térséggel foglalkozó blogja
Hol van György?címmel közölt bejegyzést, amelyben a szerző felidézi, hogy Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter még a közelmúltban is kemény szavakkal illette az IMF-et.Matolcsy mindenesetre még a tegnapi sajtótájékoztatóján nem volt hajlandó válaszolni az újságíró kérdésre, amely azt firtatta, miért nem ő vezeti az IMF-delegációt. Azt viszont elmondta, hogy Fellegi Tamás vezetésével erős delegációt küldünk ki. „Az EU-tól és az IMF-től nem a növekedés gyorsításának pénzügyi forrásait szeretnénk megszerezni, mert ezeket a magyar pénzintézeti rendszerben kell megtalálnunk. Hanem azt, hogy a növekedési tervünket és a gazdaságpolitikánkat biztonságban tudjuk végrehajtani, tehát egy védernyőt kapjunk, ami szerintünk elővigyázatossági intézkedés” - mondta Matolcsy.
Fellegi után Matolcsynak is le kéne mondani?
Fellegi Tamás lemondásáról pár hete már terjedtek el pletykák, és a miniszter ma valóban bejelentette a döntést. „Óriási felelősséget jelent számomra ez a feladat, az eddig végzett munkám elismeréséért, a hazai és nemzetközi gazdasági kapcsolataimnak tulajdonítom ezt a bizalmat” - mondta Fellegi az IMF delegáció-vezetésével kapcsolatban, aki a felmondását egyenesen Orbán Viktornak ajánlotta fel. A miniszterelnök jelenleg az Európai Néppárt kongresszusán tartózkodik, péntek éjjel tér haza, a hétvégén egyeztet a tárcavezetővel, így a döntés és az utódlás kérdése csak jövő héten dőlhet el.
A bejelentésre egyébként minimálisan reagált a piac, a forint kissé gyengült, a BUX nem mutat jelentősebb elmozdulást, jelenleg egy százalék pluszban van a mutató.
Az
Indexinformációi szerint Fellegi lemondása egy nagyobb kormányzati szerkezeti átalakítás első lépése lehet. „A Fideszben többen arra számítanak, hogy a következő lépés a gazdasági és a fejlesztési tárca közös átszervezése lehet, amely lehetőséget adna a kormányfőnek arra is, hogy Matolcsy György számára új megbízatásokat találjon. Biztosabb viszont, hogy Fellegi a lemondás ellenére is fontos szerepet kap a későbbiekben. Úgy tudjuk, hogy az IMF-tárgyalások után, vagy már azzal párhuzamosan irányítója lehet egy nagy állami holding kialakításának. A tervek szerint ugyanis a hazai energetikai cégeket egy csoportba vonnák össze, amelynek vezetését Fellegire bíznák” - írja az Index.Róna Péter közgazdász üdvözölte a miniszter döntését, az IMF-tárgyalásokon a közgazdász szerint "rendkívül felkészülten" kell részt venni és a kormány kommunikációja eddig nem ezt mutatta.
Az LMP úgy véli, a miniszternek a saját, illetve Matolcsy György alkalmatlansága miatt kell távoznia, ezért arra szólította fel a kormányfőt, hogy miközben új minisztert nevez ki Fellegi Tamás helyére, azonnali hatállyal váltsa le Matolcsy Györgyöt. „Ha Orbán Viktor továbbra is bujkál a felelősség elől és nem hajlandó ezt megtenni, akkor szembe kell néznie azzal, hogy előbb, utóbb az egész kormánynak mennie kell” tette hozzá az LMP nevében Scheiring Gábor.
„Az első kilépő a forradalmi kormányból” - ezzel a címmel kommentálta Fellegi bejelentését a Szent Korona Rádió. „Fellegi Tamás miniszter lemondása ékes bizonyítéka annak, hogy Magyarország gazdasága nem egy gyorsnaszádra, hanem egy jéghegynek ütközött hajóroncsra hasonlít. Az egyre rosszabb gazdasági mutatók és a gazdasági szabadságharc sorozatos bukásai – mint például az IMF-től való függetlenedés szándékának és az államadósság csökkentésének feladása – már a süllyedő Titanic kormányánál helyet foglalókat is menekülésre kényszerítik ” - nyilatkozta a rádiónak Volner János, a Jobbik frakcióvezető-helyettese.