A multik kifulladtak
Ezermilliárdos adóátrendezést akar a kormány, de a rendkívüli parlamenti ülésen még nem állt elő konkrét elképzelésekkel. És bár a reformrajt irányával az általunk megkérdezett gazdasági szakértők egyetértenek, jelzik: ez még csak tűzoltás. Hogy sikerül-e a lángokat megfékezni, az nem csupán rajtunk múlik. Róna Péter közgazdászt kérdezte a 168 Óra.
Ezermilliárd, és megússzuk a válságot?
Az irány jó, mégsem várok sokat. Az alapkérdés az, mi lesz a foglalkoztatottsággal és a társadalmilag szétszakadt országgal. Erre a csomag nem ad választ.
Az szja- és a járulékcsökkentés épp a foglalkoztatást akarja elősegíteni, a vagyon megadóztatása pedig az igazságosabb közteherviselésről szól.
A két probléma súlyosabb, mint hogy pár százalékos járulékmérséklés vagy a vagyoni különbségek minimális csökkentése komolyan segítene. A gond az, hogy strukturálisan bérmunkából élő, multiknak beszállító, összeszerelő gazdaság a magyar. Ez pedig nem termel elegendő vagyont az ország ellátásához. Tizenöt éve nincs foglalkoztatási növekedés, függetlenül attól, hogy milyen adórendszer van. A világgazdaság termelési folyamataiban az a kis szegmens, ami ennek a politikának a következtében nekünk jutott, nagyon kevés haszonnal jár. A multikra alapozott modell már az ezredfordulóra kifulladt, nem képes a gazdaságot dinamizálni.
Ha a mostani irány jó, akkor csak az a kérdés, hogy folytatjuk-e, vagy megállunk.
Nem tudom, mi a miniszterelnök elképzelése. Ha azt gondolja, hogy ez a javaslatterv általános értékű megoldást jelent, csalódni fog. Neki is elmondtam már: hiba, hogy nincs napirenden az állam által irányított gazdasági stratégia. Obama például első három hivatali napján két bejelentésben is világossá tette, hogy a válság mérsékléséhez húzóágazat kell. Nekünk is azt a motort kellene megtalálnunk, amitől a gazdaságunk működik.
Obama megtehette, hogy a kampány közepén egyeztessen a válságról McCainnel.
Jogos. Idehaza a Fidesz egy használhatatlan ellenzék szerepét tölti be. De a csomag ettől még nem fogja átalakítani a magyar gazdaság szerkezetét, sőt, lehet, hogy rossz eredményeket hoz.
Mert azt gondoljuk, hogy ennyivel letudtuk?
Részben ezért. Egy példa: a kormány azt mondja, ma kevesen dolgoznak, mert nem éri meg. Persze, vannak, akik lógnak. De valójában az a gond, hogy nincs munka. Az átcsoportosításokkal csak minimális álláshely teremthető. Nincs olyan ipari, gazdasági tevékenységünk, amelynek különösebb nemzetközi értéke lenne. Pedig a föld és a víz, amiből idehaza akad bőven, mára komoly értékké vált.
Miért nem lépünk?
Mert nagyon nagy az érdek-összefonódás a multik és magyar politika között. Elég megnézni, mely multinacionális cégek igazgatói adják az ötleteket a miniszterelnöknek. Márpedig ők nem fognak önmaguk ellen beszélni.