A Klubrádió nyert a médiahatóság ellen
Több mint százmillió forint műsor-szolgáltatási díjat vissza kell kapnia a Klubrádiónak – így döntött a Fővárosi Ítélőtábla. A médiahatóságnak ezen kívül milliós kártérítést is utalnia kell, mert megsértette a rádió jó hírnevét, de a műsorszolgáltató elmaradt bevételeiről még tart a jogvita. A rádió szerint eddig hat ítélet mondta ki: jogsértően jártak el velük szemben. A hatóság szerint viszont ők mindig is törekedtek a jogállami döntéshozatalra.
PUNGOR András
Több ponton a Klubrádiónak adott igazat a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósággal szemben a Fővárosi Ítélőtábla. A másodfokú ítélet a 2010 és 2014 közötti időszakban a rádió által befizetett 103 millió forint műsor-szolgáltatási díj visszafizetését írta elő és további ötmillió forintos nem vagyoni kártérítésre kötelezte a médiahatóságot a rádió jó hírnevét sértő nyilatkozatai miatt.
– Eddig hat olyan jogerős ítélet született az ügyünkben, amely kimondta, hogy jogsértően járt el velünk szemben a médiahatóság, ám ők hatalmas erőbedobással, jelentős ügyvédi költségek kifizetésével küzdenek azért, hogy ne kaphassuk meg a kompenzációt – mondja a 168 Órának Stock Richárd, a Klubrádió vezérigazgató-helyettese.
A háború lassan hat éve, egy új frekvencia kiírásával kezdődött, amikor még az exfideszes országgyűlési képviselő, Szalai Annamária vezette a médiahatóságot. A rádió korábban a 95,3-es budapesti hullámsávot használta több tízmillió forintért. 2009-ben az Országos Rádió és Televízió Testület (a jelenlegi médiahatóság elődje) a közműsor-szolgáltató jogosultságú, vagyis díjmentes, 92,9 MHz-es fővárosi frekvenciára írt ki pályázatot. A Klubrádió ezt megpályázta és 2010 áprilisában nyert is, de a testület az év végére mégis kimondta a tender eredménytelenségét.
A talkrádió éppen a Katolikus Rádiót megelőzve győzött. Ám feltehetően nem csak ez csípte a médiahatóság szemét: a Klubrádió soha nem volt kormánypártisággal vádolható. Míg más rádiócsatornák százmilliós pályázati támogatást kaptak a hatóságtól, az ellenzéki hangvételű Klubrádió több évig semmit, aztán összesen csupán ötmillió forintot tudott nyerni műsorszolgáltatásra és hogy fejlessze eszközparkját, számítógépeit.
Mivel a rádió nem kapta meg a 92,9-es frekvenciát, bírósághoz fordult. Hosszú pereskedés kezdődött, s időközben a médiahatóság meghirdette a rádió által használt 95,3-es csatornát. Veszélybe került a csatorna, ezért a tenderen a Klubrádió is indult, végül egy Autórádió Kft. nevű cég nyert. A Klubrádió attól tartott, hogy ezzel teljesen megfosztják a műsorszolgáltatástól: korábban hiába nyert, az új, ingyenes frekvenciát mégsem kapja meg, a régit pedig elvitte más, ezért bírósághoz fordult.
A Fővárosi Ítélőtábla végül megsemmisítette a pályázati döntést, új eljárásra kötelezte a médiahatóságot, mondván: a győztes Autórádió Kft. pályázati dokumentuma nem felel meg a formai követelményeknek. El is indult az új pályáztatás, ám a médiahatóság a folyamatból kizárta a Klubrádiót, később az összes jelentkezőt is, mondván: nem írták alá a pályázatuk minden oldalát, köztük az üres hátlapokat.
A hosszadalmas bírósági tárgyalásokból végül ismét a Klubrádió jött ki győztesen, ám a hatóság sokáig vonakodott végrehajtani a bíróság ítéletét.
A rádió – amíg használta a 95,3-es csatornát – fizette a kötelező műsor-szolgáltatási díjat, hiszen kereskedelmi műsorszolgáltatónak minősült, és nem közszolgálatinak. A mostani perben ezt a befizetett, összesen több mint százmilliós összeget követelték vissza, mert már évek óta használhatták volna a másik, ingyenes frekvenciát. De a perben az elmaradt reklámbevételek miatt is kompenzációt akartak.
– Árbevétel-kiesésünk éves szinten 350-400 millió forint volt. A hirdetők ugyanis elpártoltak tőlünk, mivel azt hallották, nincs szabályos frekvenciánk. A három évre számított kiesés miatt összesen 1,2 milliárd forint kártérítést követeltünk – mondja Stock Richárd.
Az ítélőtábla azonban eljárási szabálysértések miatt új elsőfokú eljárást rendelt el.
Trinn Gábor ügyvéd, az alperes médiahatóság jogi képviselője az MTI szerint a bíróságon arra hívta fel a figyelmet: a felperes cégnek nem volt elmaradt vagyoni előnye, hiszen már évekkel a pályázat kiírása előtt is veszteséges volt.
A médiahatóság vezetői az ítélet után kiadtak egy közleményt, eszerint „a másodfokú ítélet a per lényegét továbbra is nyitva hagyta, hiszen az elmaradt vagyoni előny miatti milliárdos igény megalapozottságáról egyáltalán nem döntött”. Jelezték, ők nem tévedhetetlenek, folyamatosan törekednek a jogállami döntéshozatalra. A rádió erre úgy reagált, hogy az ítélet határozottan fogalmaz az ügy lényegéről, mert a médiahatóság sorozatos jogsértéseket követett el a Klubrádió rovására, és köteles a károkat megtéríteni. A kiesett bevételek ügyében várhatóan ősszel születik ítélet.