A kiszámíthatatlan törvényhozás az oroszországi beruházások fő ellensége
Aláássa Oroszország külföldi beruházásokat vonzó képességét a kiszámíthatatlan törvényhozás – fejtette ki az országban dolgozó legnagyobb külföldi vállalatok vezetőinek csoportja, a Külföldi Befektetések Tanácsadó Tanácsa (FIAC) Dmitrij Medvegyev orosz kormányfőnek.
A tanács tagja, az Ernst & Young (EY) és a pénzügyi szolgáltató csoport a találkozó előtt jelentést hozott nyilvánosságra, amely méltatta a jogi szabályozás egyes változásait, de kiemelte, hogy a külföldi vállalatok 77 százaléka változatlanul elítélte azok zömét – írta a The Moscow Times. Egyebek mellett felhívták a figyelmet arra, hogy a kormány úgy hoz váratlan döntéseket, hogy egyáltalán nem számol azok mellékhatásaival. Az ilyen döntések csupán tavaly 1,5 milliárd euró veszteséget okoztak a fogyasztási cikkek gyártóinak.
A Vedomosztyi című lap beszámolója szerint a kormány gondolkodását egyre inkább eluralta a „gazdasági szuverenitásra” törekvés a tavalyi ukrán válságot és a nyugati szankciókat követően, a külföldi termékek és szolgáltatások leváltása helybeliekkel egyre inkább prioritást nyer, aggasztva a külföldi befektetőket. Az EY dokumentuma listába szedte a tavalyi évben hozott negatív törvényi változásokat, attól kezdve, amely kötelezővé teszi az orosz adatok orosz területen való tárolását az élelmiszerek importjának tilalmáig.
A negatív törvénykezési gyakorlat iskolapéldájaként hozza fel, hogy az a jogszabály, amely 20 százalékra korlátozza az orosz médiában a külföldiek tulajdonrészének birtoklását, mindössze 10 nap alatt száguldott át a törvényhozás három olvasatán, és szerkezetátalakításra vagy az orosz médiapiacról való kivonulásra kényszerített olyan cégeket, mint a Hearst és az Axel Springer. A mélyülő recesszió közepette a külföldiek egyre inkább megkérdőjelezik az oroszországi befektetések ésszerűségét. Nem véletlen, hogy az idei év első felében a nettó oroszországi közvetlen külföldi befektetések értéke 2,6 milliárd dollár volt – 2006 óta a legalacsonyabb a moszkvai jegybank adatai szerint.
Az 1994 óta működő, 51 vezető külföldi céget képviselő FIAC-cal tartott találkozón Medvegyev természetesen a pozitívumokat emelte ki, mint hogy a vállalatok államai összesen 130 milliárd dollárt fektettek be az országba, és az Eurázsiai Gazdasági Unió létrehozása jelentősen kibővíti az ő lehetőségeiket is.
Azt az EY is elismeri: teljesen valószínűtlen, hogy a FIAC legnagyobb és legrégibb tagjai, mint a Carlsberg, a BP, a Siemens és a Ford kivonuljanak Oroszországból, de örökké ők sem fognak a fordulatra várni.
A londoni központú tanácsadó csoport, a Global Counsel a The Financial Timesnak úgy nyilatkozott, hogy a legnagyobb külföldi befektetők korlátozni fogják oroszországi tevékenységüket, ha a gazdasági feltételek 18 hónapon belül nem stabilizálódnak. A csoport szerint, amely 46, Oroszországban működő multinacionális csoport pénzügyi jelentéseit elemezte, a legpesszimistábbak a bankok, az olaj- és a gáztársaságok, míg a legoptimistábbak az egészségiparban tevékenykedők.