A Fidesz kiszámíthatatlansága riasztja a pénztőkét, ezért veszik át Orbánék a tőzsdét
A Reuters szerint a tőzsde átvétele újabb lépés Orbán Viktor részéről, hogy állami ellenőrzéssel támassza meg a gazdaságot. A kormányfő előzőleg régi szövetségese, Matolcsy György segítéségét kérte, hogy rekordalacsony kamattal és olcsó hitelekkel életet tudjon lehelni a lassuló gazdaságba. A börzére azért van szükség, hogy újabb részvényeket bocsássanak ki, illetve Budapestre vonzzák a befektetőket.
A forgalom 2010 és 2014 között 70 százalékot zuhant, részben Orbán kiszámíthatatlan politikája miatt, mivel az elriasztja a pénztőkét.
A Credit Suisse egyik londoni szakértője szerint a kereslet egyre zuhan, ám a jegybank azt hiszi, hogy azért, mert a tőzsde vezetése nem elég hatékonyan dolgozik. Ezért átveszi az intézményt, ami összhangban van a magyar gazdaságfilozófiával.
Az ugyanis arra épül, hogy a kormány meg tud oldani minden gondot. Pedig inkább különféle ösztönzők mozgósításával rá kellene bízni a feladatot a piacra.
A tudósítás megjegyzi, hogy az unió vezetői régóta igyekeznek útját állni a kormányfő törekvésének, mármint hogy egyre nagyobb befolyáshoz jusson a gazdaságban és az államban. A politikus azonban általában kicselezi őket, amikor az igazságszolgáltatás, a média és a civil szféra átalakításáról van szó. A tőzsde részben azért hanyatlik, mert a hatalom öt éve bevezette a földrész egyik legmagasabb bankadóját, ami sokat ártott az üzleti környezetnek, és oda vezetett, hogy a hitelminősítők sorra bóvlikategóriába sorolták az országot.
Befektetők aggódnak a hatalmas államadósság és a multikkal vívott harc miatt is. A kiszámíthatatlanságra egyébként példa, hogy a Duna House a tőzsdére akart menni, de a kormány pont akkor nyújtotta be a tervezetet a parlamentben a közvetítők jutalékának korlátozására.
(
Reuters)