A Fidesz deficitjét nem tolerálná az IMF

Aggódnak a Fidesz egyre valószínűbb választási diadala miatt a nemzetközi befektetők. Közben Közép-Európa valutái gyengültek, a tőzsdék esésnek indultak pénteken - így reagált a régió pénzügyi közössége a görög, portugál és spanyol gazdaság gondjaira. A "kavarodás" euróövezetre gyakorolt hatása azonban kisebb volt a vártnál.

2010. február 8., 05:42

Az egy évvel ezelőtti általános gazdasági zuhanással összehasonlítva régiónk stabilabb gazdaságai, így például Csehország és Lengyelország iránt erős maradt a befektetői érdeklődés - írja a brit Financial Times. A varsói értéktőzsde fő indexe, a WIG mindössze 3,29 százalékkal zárt lejjebb pénteken, mint csütörtökön, a prágai börze pedig 3,6 százalékot esett. A zloty fél százaléknál is kevesebbet gyengült az euróhoz képest. A lengyel államkötvények iránti kereslet továbbra is magas - írta a Népszava.

"A gazdasági világ biztonságos kis zuga vagyunk" - mondta el Dominik Radziwill, Lengyelország pénzügyminiszter-helyettese. "Alternatívát tudunk kínálni a külföldi befektetőknek, akik Európa perifériáján keresnek célpontokat. Egyre többen érdeklődnek a lengyel adósság iránt" - tette hozzá.

A jelenlegi gazdasági felfordulás visszafogott hatásának egyik fő oka egyes elemzők szerint az, hogy a befektetők megtanultak különbséget tenni a régió országai között. "A stabilabb közép-európai gazdaságok, mint Csehország vagy Lengyelország sokkal jobb célpontok lehetnek, mint Görögország, Portugália vagy Spanyolország" - mondta el Lars Christensen, a Danske Bank fejlődő piacokkal foglalkozó szakembere.

Lengyelország az egyetlen EU-tag, amely nem süllyedt recesszióba tavaly, gazdasága 1,7 százalékkal gyarapodott. 2010-re három százalékos növekedést jelez előre a kormány. A befektetők számára azért lehet különösen vonzó célpont az ország, mert az alapkamat magasabb, mint az euróövezetben, a zloty pedig további erősödésnek néz elébe.

A térség legstabilabb bankszektorával büszkélkedő Csehország 3,9 százalékos GDP-csökkenést volt kénytelen elkönyvelni tavaly, idén azonban már 1,3 százalékos pluszra számítanak.

Félnek a Fidesztől a befektetők?

Az IMF-hitelt is felvevő Magyarország és Románia iránti piaci bizalom szintén növekedett, de továbbra is fennállnak komoly politikai is fiskális kockázatok. Elemzők szerint e két gazdaság van leginkább kitéve a nyugat-európai gazdasági problémák fertőzésének. A brit üzleti napilap úgy fogalmaz, hogy Magyarország az EU egyik legtakarékosabb költségvetését teljesítette tavaly, ám a befektetők bizonytalanok az áprilisi választások miatt. A várhatóan győztes Fidesz ugyanis többször jelezte, hogy a jelenleg tervezett hiány kétszerese lehet idén. A Nemzetközi Valutaalap részéről azonban már közölték, hogy ekkora deficitet nem tolerálnának.

Az üzleti napilap emlékeztet arra, hogy a magyar kormány januárban kétmilliárd dollár értékben bocsátott ki kötvényt, miután Oszkó Péter pénzügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy az országnak nincsen többé szüksége a Nemzetközi Valutaalap segítségére. A forint nagyjából 15 százalékot erősödött a szakértői kormány tavalyi hatalomátvétele óta, miután az megígérte, hogy az ország költségvetési hiányát 3,9 százalékosra csökkenti Európa legtakarékosabb gazdasági programjának bevezetése mellett - írta a

Népszava.