Ambrus Attila: Tapasztalatból mondom, hogy a tettes biztosan nem egyedül követte el a XV. kerületi bankrablást

Ambrus Attila alias viszkis rabló az a fajta ember, aki mindkét oldalon dolgozott a banki szektorban: volt biztonsági őr is, de bankot is rabolt.

2021. augusztus 13., 17:32

Szerző:

A hajtóvadászat még mindig tart a XV. kerületi bankrabló után, a rendőrség nem sokat közöl a rablásról, mivel egyelőre ők sem tudnak semmit. Hogy lehet, hogy a mai világban, amikor mindenhol és mindenféle módon megfigyelhetnek minket, nem akadnak nyomára egy bankrablónak? A rendőrség információi alapján az elkövető fél órát volt a bankban, ezalatt 5 millió forintot zsebelt be. Hol volt vajon ekkor a biztonsági őr? A 90-es évek viszkis rablója után ő lehet a következő trükkös bankrabló? Megkérdeztük azt az ember, aki a legjobban beleláthat egy bankrabló fejébe, Ambrus Attilát, a viszkist.

Miért adja valaki a fejét bankrablásra? 

Nyomós indoka kell, hogy legyen annak, ha valaki bankrablásra adja a fejét. Ez lehet akár érzelmi indíttatásból, anyagi helyzet helyrehozása akár, de egy zsarolás is lehet a háttérben. Az is elképzelhető, hogy csak egy olyan regényt vagy novellát olvasott az illető, aminek következtében átszellemült, és a könyv főhősének érezte magát. Ahány ember, annyi féle indok, nyilván ezek csak feltételezések.

Bár a mai világban elég nagy bátorságra vall, ha valaki bankot rabol. Igaz, jelen esetben nem egy belvárosi bankról van szó, hanem egy takarékszövetkezetről, de szinte minden utcasarkon térfigyelő kamera van, és gyanítom a bankban is volt.

Tudomásom szerint fél órát volt a bankban, tehát ilyen a világon nincsen, komolyan mondom, egyszerűen vagy a rendőrséggel van baj vagy a bank biztonságával. Igaz, a bank biztonságával komoly gondok vannak még mindig, de, hogy ennyi időn keresztül benn tud lenni a rabló, le tud lépni, senki nem látja, átöltözik, nincs térfigyelő kamera, miközben arról beszél mindenki, hogy átlátható rendszer van a különböző forgalmas helyeken, de ez nyilván nem a belváros.

Előre eltervezett rablás lehetett? 

Valószínű, hogy a férfi készült. Tartok attól, hogy nem úgy volt, hogy reggel felkelt és azt mondta: elmegyek bankot rabolni. Ha az ember rákészül valamire, akkor nagy szerencsével meg is úszhatja. Főleg úgy, hogy nincs benne a rendszerben. Hogyha nem egy korábban elítélt emberről beszélünk, akkor nincs DNS mintája, nincs ujjlenyomat mintája az adatbázisban, onnantól kezdve a rendőrök akármennyi mintát és ujjlenyomatot összegyűjthetnek, nem tudnak vele mit kezdeni.

Összesen 30 bankrablás írható a számládra, nem tudtál leállni, vérszemet kaptál. Az ő esetében is előfordulhat ez, megismételheti a tettét?

Ha és amennyiben úgy gondolja, hogy ő többet nem csinál ilyet, akkor az életben nem tudják megfogni. Főleg úgy, ha nem mondja el senkinek. Akkor fog pofára esni, ha bárkinek elmondja, mert onnantól kezdve ki van szolgáltatva. Az egy másik kávéház, hogy egyrészt miért kezdte el. Valószínűleg történt valami az életében, amitől úgy gondolta, hogy lehet, hogy ettől jobb lesz az élete, és megoldódnak a problémái. Az a helyzet, hogy ez nem oldja meg a problémáit. Az, hogy ideiglenesen van pénze, azt jelenti, hogy vérszemet kaphat. Én is megégettem magam, több száz milliót elpattintottam, és gyakorlatilag soha nem volt elég az a pénz, amit elhoztam. Nyilván azt szoktam mondani és tartok attól, hogy most se tudok mást mondani, hogy nem láttam nyugdíjas bankrablót, tehát előbb-utóbb horogra akad a férfi. A kérdés az, hogy mikor és amennyiben van egy kis esze, akkor soha többet nem csinál ilyet. Akkor akár még meg is úszhatja, főleg, hogy ha nincs priusza, akkor nem tudnak a rendőrök mit kezdeni vele. 

Ha van egy kis esze senkinek nem mondja el, sem a barátnőjének, sem az anyukájának. Mert ha már valamit többen tudnak, fennáll a veszélye annak, hogy ha már nem ápolnak a jövőben jó viszonyt, és lehet, hogy az illető, megszorul vagy összevesznek, akkor nyilvánosságra hozza a titkát. Vádalku fejében feldobja, sajnos nincs betyárbecsület, régebben sem volt, most sincs. Egy tál rizsért eladnak, ezt a saját példámon keresztül tudom, nincs az, hogy jóban-rosszban kitartanak egymás mellett az emberek.

Egyedül csinálhatta a rablást?

Valami nagyon csúnyán elcsúszott arányaiban, mert hogy valaki fél órát töltsön a bankban, furcsa. Úgy tűnik, hogy ebben a helyzetben a biztonsági őr csak egy biodíszlet volt. Nem tudta megnyomni a riasztót vagy nem volt lehetősége. Nem tudom, hogy lépett fel a férfi, megütött valakit vagy belelőtt a plafonba, amitől mindenki megijedt és földre kényszerült. Rengeteg apró részlet van, ami nem került nyilvánosságra. Én mindig azt szoktam mondani, hogy ha valami nem működik és ilyen káosz van, akkor az eset jelentős részében, és ezt nem csak én mondom hanem a rendőrségi statisztika is ezt igazolja, valaki súgott. 

A rendőrök ilyen esetben az összes banki alkalmazott kapcsolati rendszerét feltérképezik, megnézik a magánéletüket, lehallgatják a telefonjukat, akár egy hónapra visszamenőleg. Benne van a pakliban, hogy bukás lesz a történet. Ha a rendőrség tényleg meg akarja fejteni és rááll a dologra, akkor elképzelhető, hogy meglesz. Attól tartok, hogy valaki más is benne volt a dologban.

(Kiemelt kép: Ambrus Attila kerámiázik egy műhelyben. Forrás: Ambrus Attila kerámia/Facebook)