Törzsvendégek fél évszázados múzeuma

2016. október 2., 12:23

A törzsvendég azért jár vissza törzshelyére, mert kellemes a hangulat, jó ételt-italt kap, udvarias a kiszolgálás és változatos az étlap. Ez a hasonlat teljes mértékben érvényes az 50. születésnapját ünneplő Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumra, amely sok-sok vándorlás után öt évvel ezelőtt megtalálta remélhetőleg végleges helyét Óbudán, az egykori Templom utca 12.-ben (ma Korona tér 1.), ahol Krúdy Gyula töltötte utolsó éveit. A „békebeli” Óbudát idéző környék – ahol ott a Kéhli vendéglő Krúdy asztalával, az egykori Fogadó a Koronához és az Oroszlánhoz, amely ma az Óbudai Társaskörnek ad otthont – ideális helyszín a magyar kultúr- és életmódtörténet e fontos szeletének bemutatására. Az MKVM széles kínálata sok visszajáró látogatót vonz: vannak itt az állandó kiállítások, helytörténeti bemutatók, cégérek és plakátok, illetve a klasszikus vendéglátás és kereskedelem hagyományos eszközei. És közben rendszeresen helyet kapnak itt képzőművészeti kiállítások, bemutatkoznak kísérleti kamaraszínházak, a slam poetry képviselői, és lelkes közönségre találnak itt különböző zenekarok, az avantgárd dzsessztől a nosztalgia-rockbandákig.

kereskedelmimuzeumkiallgobolyosbi

Az MKVM – 50 című kiállítás az ember és a tárgyak kapcsolatáról szól, ötven olyan eszközzel, amelyet kereskedők és vendéglátósok használnak vagy amelyeket ők ihlettek meg. Nemes patinája van egy szép, ezüstös pénztárgépnek, kipróbálhatjuk, hogy meddig tudjuk keverni a fagylaltot, a kicsik pedig egy bababútornyi üzlettel kaphatnak kedvet ahhoz, hogy felnőttként „boltosok” legyenek. A kiállítás közepén egy talicskán láthatók különböző „régiségek” – de nem azért, hogy a szemétbe dobjuk őket, hanem hogy tudjuk, honnan indult el mai, áruközpontú világunk akkor, amikor még a kereskedelemnek emberi arca volt.

G. N. L.

2025. január 24., 20:18

Életének 82. évében meghalt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színművész, érdemes művész, rendező, egyetemi tanár, színházigazgató.