Sorskövek a járdában

– A holokauszt sok mindent elfed, nem látjuk mögötte a lényeget, a személyt, az egyéni sorsot. A botlatókövek lényege pedig éppen az egyéni sorsok láthatóvá tétele – mondta a 168 Órának Takáts Annamária, a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület ügyvezetője a Stolpersteine – Botlatókövek 2016 elnevezésű akciójuk kapcsán.

2016. augusztus 9., 16:06

A Stolpersteine a német nyelvben botlatókövet jelent, de a kifejezés nem csupán a fizikai értelemben vett megbotlásra utal, hanem arra is, hogy elakadunk egy gondolatnál, és nem tudunk továbblépni. Eddig idehaza csaknem négyszáz követ süllyesztettek a járdába a nácik által deportált, koncentrációs vagy megsemmisítő táborokban vagy munkaszolgálat során meggyilkolt emberek lakóháza előtt. Az ötletadó német művész, Günter Demnig maga helyezi el a betonkockákra applikált réztáblácskákat, amelyeken az elhurcoltak neve, születésük, valamint meggyilkolásuk időpontja szerepel.

Az idei program augusztus 9-től 12-ig tart, ennek során összesen 95 botlatókövet raknak le hat magyar városban: Miskolcon, Nyíregyházán, Debrecenben, Abonyban, Budapesten és Győrben. A Miniszterelnökség 15 millió forintot adott, ami eddig kétszáz kő elhelyezésére adott lehetőséget két év alatt. Magyarországon 2007. április 27-én helyezték el az első botlatókövet a 2B Alapítvány szervezésében. Idén az egyik kő a Király utca 51. szám alatt élt fotográfus házaspárnak, Kiss Pálnak és feleségének állít emléket. Az áldozatok adatainak felkutatásában a Zachor Alapítvány és Csősz László történész, a kövek elhelyezésében pedig az önkormányzatok és a civilek segítettek.

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

2024. szeptember 18., 07:00

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!