Nemzeti szégyen: koncerteket mond le, embereket bocsát el pénzhiány miatt a világhírű Budapesti Fesztiválzenekar
Közleményt adott ki a Budapesti Fesztiválzenekar, melyben arról írnak, hogy nemrég értesültek róla, hogy a megszűnt taót kompenzálni hivatott többlettámogatásból 200 millió forintból részesül, amely az együttes esetében az utóbbi évek taotámogatás-átlagának kevesebb mint 50 százaléka.
A kulturális taót azután számolta fel a magyar kormány, hogy megjelentek hírek arról, hogy komoly visszaélések voltak a rendszerben, és kamu külföldi előadások révén voltak, akik több száz millió forintot tettek zsebre a TAO-rendszer kijátszásával. Ekkor, ahelyett, hogy a csalókkal szemben léptek volna fel érdemben, inkább az egész rendszert megszüntették, nagyon nehéz helyzetbe hozva számos érdemi társulatot, színházat és zenekart is.
Az érintettek egyike lett a BFZ, is kik közleményükben azt írják, a kompenzációban bízva, az előző évek átlagát alapul véve készítette el következő évadterveit, most
csak úgy tudja stabil működését biztosítani, hogy azokból számos projektet elhagy.
Mint írják, emiatt a jövő évtől szünetelnek az operaprodukciók, elmarad egy négyéves együttműködés a genfi operaházzal, és a balti államokba tervezett turné is.
A Fesztiválzenekar ügyvezető igazgatója, Martin Hoffmann a tervezés stabil anyagi hátterének hiánya miatt lemondott, a BFZ stábját is szűkíti,
számos munkatársától kényszerül megválni.
Magyarország legsikeresebb kulturális együttese mindennek dacára bízik abban, hogy az előző évek támogatásának helyreállítása a jövőben lehetővé teszi a 2020 januárjától szünetelő sorozatok folytatását.
(A 444 nyomán)