Minimálbérből élni – hóvége
Nos eltelt a hónap, amelyben azt vállaltam, hogy megpróbálom minimálbérből kihúzni. Nincs mit kertelni, be kell látnom, hogy nem sikerült. Az utolsó héten nagyon elszaladt velünk a ló. Igaz ugyan, hogy nem csak a heti megélhetést finanszíroztuk belőle, hanem azért jórészt visszatöltöttük az elmúlt hetekben megcsappant tartalékokat is, de ez sem számít egy az egyben torzító tényezőnek, ugyanis az első héten joggal vádoltak azzal sokat, hogy teli hűtővel vágtunk neki a kísérletnek. Az elszaladt költések egy jó része ennek köszönhető, másik része pedig annak, hogy kihasználtunk egy-két akciót, amiből nagyobb mennyiséget vásároltunk (sampon, mosószer) több hónapra előre, de miután más készletek meg tovább fogytak, amiből egyáltalán nem költöttünk a hónapban (dezodorok, öblítő, fogkefe… stb), ez a torzító hatás is jórészt közömbösül.
A lényeg, hogy a havi fix rezsin felül tervezett 50 ezer forintos költésnek pont a dupláját, 100 ezer forintot sikerült elköltenünk januárban. A 30 ezer forintos megtakarítási célokat tehát nyugodtan elfelejthetjük, sőt még így is a havi két minimálbérből, plusz a gyerekek után járó pénzekből összeálló 168 ezer forint helyett összesen 188 ezer forintot költöttünk, tehát megtakarítás helyett 20 ezer forint adósságba estünk. Mindezt úgy, hogy nem fizettünk semmilyen hitelt, ellenben saját lakással és autóval kalkuláltunk.
Ez van. Így utólag is elnézést kell kérnem azon olvasóktól, akik a hónap elején úgy értelmezték a témában írt soraimat, hogy az valamiféle kioktatás akar lenni. Elnézést kell kérnem, még annak ellenére is, hogy ez egyáltalán nem állt szándékomban. Ugyanakkor továbbra ragaszkodom ahhoz, hogy a témában tabuk nélkül írhassam le a véleményemet. A táblázat alatti részben elemezni fogom a havi költéseimet, illetve ötletelek picit, hogy hogyan lehetett volna mégis kijönni az eredetileg tervezett összegből, tehát a valójában elköltött összeg feléből. Aki tehát úgy érzi, hogy mindez rá nézve sértő lehet, az ne is olvassa tovább ezt a cikket.
Íme a végleges táblázat:
A feladat tehát nem kevesebb, mint az említett összeget megfelezni. Kezdem a könnyebb dolgokkal. A héten kicsit szétnéztem az internet előfizetések piacán, és találtam is egy havi 1300 forinttal olcsóbbat. Egy kicsit macerás ugyan a dolog, de érdemes volt. Aláírtam ugyan egy kétéves hűségidőt az új szerződésben, de ezidő alatt összesen 12ezer forintot fokok spórolni az internet kiadásaimon. Hasonlóan oda kell figyelni a bankköltségekkel is, ott is érdemes időnként váltani, mert egy idő után mindig azt venni észre, hogy a kezdetekkor még nagyon kedvező bankszámla csomag díjain a bank észrevétlenül itt is ott is emelgette a díjakat.
Másik ötletem így a rekord hideg idő váratlan beköszöntével pedig az, hogy sok jó ember kis helyen is elfér alapon össze lehet költözni egy-egy hétre valamely közelben lakó jóbaráttal, nagyszülővel, testvérrel… stb. Egy hétig még jó bulinak is minősülhet az együttélés. Hosszú esti beszélgetések, sakkpartik, főzőcskék, a gyerekek is jól eljátszanak egymással. És ez alatt az idő alatt az egyik házban ki lehet zárni a fűtést, vagy legalábbis +2-3 fokra beállítani (persze ezt panelban nem lehet megcsinálni). Akár 10ezer forint, vagy még több is fogható így a gázszámlán egy hét alatt..
Na de akkor nézzük, hogy mire költöttem túl sokat a héten. Egyértelműen élelmiszerre. Ez közel 75ezer forintot tett ki. A sokat kritizált készételekre például 21ezer ment el. Ahogy számolgattam, ha mindezeket az ételeket saját magunk főzzük meg, akkor alapanyagköltségen nagyjából a feléből kihozhattuk volna ugyanezt. Igaz több villanyt fogyasztott volna a tűzhely, és többet kellett volna mosogatni is, ezért számoljunk úgy, hogy itt jó sok esti főzőcskével 10ezer forintot megfoghattunk volna.
A másik dolog, ami adja magát, az az autó. Minimális használattal 8600 forintot költöttem a hónapban a fenntartásra (benzin, téli szélvédőmosó). Ezenkívül a fix költségek közé be volt tervezve a kötelező biztosítás és a súlyadó időarányos része 2900 forint értékben. Ezzel együtt 11500 forintba volt az autó, és még ebben nincs benne a kétévenkénti műszaki vizsga (kb. havi 1000 Ft), és a 6-7 évenkénti gumicsere arányos része (kb. havi 1000 Ft), mint ahogy az autó értékcsökkenése (kb. havi 5000 Ft) és eseti szervízköltsége (kb. havi 5000 Ft) sem. Tehát az autófenntartás havi reális költségét nyugodtan vehetjük 20-25ezer forintnak. Ugyanakkor az autó leadásával sem lehet sokat spórolni, ugyanis helyette két BKV bérlet ára 19600 Ft + a gyerekbérletek (Vidéken ugyan valamivel olcsóbb, de nem sokkal. Ingyen meg ugye csak a nyugdíjasoknak, meg a „tuggyukkik”-nek van.). Nem is beszélve egy vidéki családlátogatásról, vagy egy váratlan betegség vagy más esemény esetén mondjuk taxiköltségről. Belátható, hogy nagyon nincs alternatívája az autónak, esetleg akkor, ha totálisan be vagyok rendezkedve egy szigorú, kis hatósugarú területen belüli életre (munka, család, iskola, bolt, orvos, bank… stb.). Ezen tehát havi néhány ezer forintnál többet szerintem nem lehet fogni.
Kis munkával elkerülhető lett volna a gyerekekre költött élelmiszeren kívüli 7200 forint is. Ez az összeg játékra (1800 Ft), mesekönyvre (1300 Ft), kisruhára (500 Ft), és farsangi jelmezkölcsönzésre (3600 Ft) ment el. Végül is csutkababa is van a világon (igaz szerintem a mi 5-10 km-es körzetünkben egyetlen csutka sincs :), mesélni fejből is lehet, esetleg kis saját rajzokkal illusztrálva, a fizetős farsangi jelmezt is ki lehetett volna hagyni. Összességében a 7200 Ft-ból 5ezret meg kell fogni.
Eddig tehát elméletben spóroltam 10 ezret a készételen, és 5ezret a saját készítésű illetve használt gyerekjátékokon, 1ezret az interneten, ez együtt 16ezer Ft. Amin még nagyon sokat kellene fogni, az az élelmiszer. A 7100 Ft-os édesség sorból minimum 5ezret faragni kell. Az italra költött 3900 Ft-ból 3ezret Italból tényleg csak a teát szabad meghagyni. Most tartunk 24ezer lefaragásnál, még mindig spórolni kellene 26ezret. (Lassan elmehetnék pénzügyminiszternek, olyan jó vagyok a megszorításokban. :) A kenyér-pékáru sorból (6300 Ft) el kell hagyni a pékáru részt, ezzel kiesik kb. havi 2ezer Ft. A tej-tejtermék és a sajt soron (együtt 12600 Ft) olyan sokat nem lehet fogni szerintem, és talán nem is érdemes. Vegyünk le belőle mondjuk 4ezret.
Most tartunk 30ezer forint lefaragásnál. És nagyjából kifogytam az ötletekből. Igaz, most már elvileg pénzünknél vagyunk, hiszen a mínusz 20 ezerből felverekedtük magunkat +10ezerbe. A további megtakarításokhoz azonban most már tényleg húsba vágó dolgokra lenne szükség. Csökkenteni kellene a havi 7900 Ft-os húsfogyasztást is, helyette a talán olcsóbb tészta jöhetne szóba, bár tápanyagtartalmuk eltér. Mégiscsak hozzá kell nyúlni a havi 9400 Ft-os zöldség-gyümölcsfogyasztáshoz is. Bár itt abban bízhatunk, hogy januárban ezek ára csúcson van, és szezonidőszakban esetleg ez az összeg magától csökken. Még tovább kell csökkenteni a tej-tejtermék fogyasztást, de itt már a gyerekektől kell megvonnom valamit. Ezen a szinten azonban be kell látni, hogy ez zsákutca. Nem lehet egy életen át mindenen spórolni. Talán valamivel (mondhatni sokkal) kedvezőbb helyzetben vannak a vidékiek, vagy hobbikerttel rendelkezőek, ők ugyanis sok mindent megtermelhetnek a kertben. Egyébiránt nincs mese, a bevételeket kell valamilyen módon (másodállás, idénymunka, alkalmi munka, hétvégi munka) növelni. Esetleg a rezsit kell csökkenteni kisebb házba/lakásba költözéssel, víz/áram fogyasztás visszafogással, fafűtéssel.
Amit sokan kifogásoltak, hogy lakáshitelt, vagy albérleti díjat nem számoltam. Nos ez a számok alapján láthatóan SZÓBA SEM JÖHET. Hitelt felvenni ekkora jövedelemre gyerekek mellett óriási felelőtlenség (aki megteszi, annak gratulálok), az albérleti díj pedig nem kigazdálkodható (Megjegyzem nem is nagyon van olyan lakástulaj, aki többgyerekes minimálbéresnek kiadja a lakását). Vagy ha mégis, annak csak az lesz a következménye, hogy még sokkal alacsonyabb életszínvonalon kell majd élni, és élete végéig nincstelen marad az ember. Albérletet tehát maximum ideiglenes jelleggel szabad kivenni. Alternatíva csak a szülőknél maradás és spórolás, majd családi összefogással, saját tulajdonúba költözés lehet.
Nívó: Minimálbérből élni – hóvége