Meghalt Dobray György

Meghalt a Szerelem első vérig rendezője, Dobray György. 

2024. augusztus 31., 11:13

Szerző:

82 éves korában meghalt Dobray György filmrendező-producer. Legismertebb munkái közé tartozott egyebek között a K és a K2, valamint a Szerelem első vérig című filmek. 

Dokumentumfilmjei 

A Balázs Béla-díjas filmrendező, producer, operatőr, író és forgatókönyvíró 2024. augusztus 28-án veszette életét, hosszú betegséget követően – tudatta az Index. Dobray György 1942. március 8-án szöletett, a gimnázium után pedig a Színház-és Filmművészeti Főiskola növendéke lett, 1961-től operatőr főtanárszakon tanult, 1965-ben diplimázott. Első munkái dokumentumfilmek voltak, ezt követően több irodalmi és dokumentumfilmet rendezett, 1979-ben pedig elkészült az első játékfilmje, ami Az áldozat címet viselte. 

Szerelem első és második vérig 

A 80-as évekből több filmes siker is fűzödik a nevéhez, a legkiemelkedőbbek talán a Szerelem első vérig, majd a folytatás a Szerelem második vérig című filmek. A két alkotás egyértelműen a generáció meghatározó filmélményévé avanzsált, a főszerepben Szilágyi Mariann és Bery Ary voltak láthatók, de több, neves színész ún. Jászai Joli vagy Ujlaki Dénes is szerepet kaptak benne. 

Filmek a prostitúcíóról 

Dobray nevéhez ezen túlmenően a prostitúcíóról készült filmek is köthetők, a K – Film a prostituáltakról (Rákóczi tér) és a K2 – Film a prostituáltakról (éjszakai lányok) című dokumentumfilmjei óriási visszhangot váltottak ki a 80-as évek végén. A K és K2 történetét a rendező könyben is megírta, a köteket hatalmas eladási rekordokat döntöttek meg – írja a lap. 

Élete végéig dolgozott 

Dobray György gyakorlatilag az élete végéig dolgozott, 2021-ben került ki a Kövek című dokumentumfilmje, melyben párhuzamosan örökíti meg, egy német művész magyar városokban helyez el botlatóköveket a holokauszt áldozatainak emlékére, és azt, hogy egy nemzetközi önkéntesekből álló csapat sírokat állít helyre hazai izraelita temetőkben. A témaválasztás kapcsán a film.hu-nak korábban azt mondta, az apja halála miatt kezdte el fogalkoztatni a holokauszt témája. 

Apámat másfél éves koromban elvitték munkaszolgálatra, nem hallottunk róla többet, és nem is tudtam róla semmit azon túl, hogy anyám kapott egy értesítést, miszerint valahol Oroszországban megölték. Valamiért gyerekkoromban és később is kerültük ezt a témát, anyám sosem mesélt róla, én meg nem kérdeztem. A Kövek forgatása közben döbbentem rá, hogy nem vagyok egyedül ezzel, nagyon sokan vannak olyanok, akiknek a holokausztban haltak meg a hozzátartozóik, de sosem beszéltek erről a családban. Ez valahogy egy olyan trauma, amit az ember mélyen eltemet magában. Belőlem most egyszer csak kitört ez, eljött a pillanat, amikor úgy éreztem, hogy végre beszélni kell róla

– taglalta az interjúban. 2023-ban még készített egy dokumentumfilmet, ami a Habiszti – Csak azért is! címet viseli és a roma holokausztról szól. 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Freepik)

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.