Magyarország nem szerepel Európa reneszánsztérképén

2016. november 5., 14:11

Szerző:

A Landesmuseum nagyszabású reneszánszkiállítással ünnepelte újonnan épült szárnya elkészültét. (Maga a szárny is megér egy misét, hiszen az eredeti leginkább az Alpár Ignác-féle Vaj­­da­­hu­­nyad­­várra hasonlít, vagyis igazi álneogótikus várépület a tizenkilencedik század végéről, az új pedig, mely az eredeti mellett, azzal összekötve épült fel, leginkább egy betonparkoló és egy gabonasiló ötvözetének tűnik – a zürichiek persze nagyon büszkék rá. Elméláztam, mi történne, ha nálunk ilyen betonszörnnyel akarná valaki bővíteni a Mezőgazdasági Múzeum épületét.)

A kiállítás Európa (művészeti) fejlődését mutatja be 1400 és 1600 között, kelettől nyugatig és déltől északig. Kitér, persze, az ókori gyökerekre éppúgy, mint a társadalmak átalakulására és a technikai fejlődésre. Lebilincselő anyaggazdagság és elmélyült tudományos munka jel­­lemzi az egész kiállítást, amely a szakembereknek és a laikusoknak egyaránt sok-sok meglepetéssel szolgál. Jól látható, hogy anyagi korlátok nemigen szabtak határt a rendezői képzeletnek, a kontinens minden tájáról érkeztek ide műalkotások, köztük a legnevesebb reneszánsz művészek alkotásai éppúgy, mint jószerivel ismeretlen remekművek.

Fotó: Tanyi Adrienne Fotó: Tanyi Adrienne

A magyar látogató persze elsősorban arra kíváncsi, mit tud, mit akar tudni Európa naposabb fele mirólunk. Merthogy mégiscsak Mátyás meg Buda meg Corvinák, hogy a visegrádi palotáról már ne is beszéljünk. Nos, nincs is beszélve, egyáltalán nincs, Magyarország nem szerepel Európa reneszánsztérképén, csak azért vagyunk megemlítve egyáltalán, mert a Szépművészeti kölcsönzött nekik egy Leonardo-grafikát. Ott van még az ismert Ozorai Pippo-kép, igaz, a délvidéki zsoldosvezér Pippo Spannóként szerepel a leírásokban.

A kiállítás, mindazonáltal, lenyűgöző.

(Landesmuseum Zürich, augusztus 1.–november 27.)

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

2024. szeptember 18., 07:00

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!