Lovagiatlan ügyek
Ha ez szokványos könyvismertető volna, afféle figyelemfelkeltő és kedvcsináló, elmondanám önöknek, hogy Kelecsényi László legújabb könyve még a legelfogultabb Kelecsényi-rajongóknak is szolgál bizonyos meglepetésekkel. Már a műfaj meghatározása is okoz némi nehézséget, merthogy első látásra afféle – kommentárokkal ellátott – dokumentumkötet volna ez a Lovagiatlan ügyek. A szerző az elmúlt évtizedekben vívott tudományos és irodalmi harcainak dokumentumait mutatja be a mai olvasónak, miközben feltárul ennek az időszaknak sok-sok apró kultúrpolitikai titka is.
Ha ez szokványos könyvismertető volna, elmondanám, hogy a könyv tizennégy „becsületbeli ügyet” elevenít fel, tizennégy szellemi párbaj rekonstrukciójára vállalkozik. A könyvből többek között megtudhatjuk, hova vezetett egykor, ha valakinek felolvasták a cikkét a Szabad Európában, meg hogy miféle küldetése volt a kirendelt kritikusnak a Küldetés című botrányfilm kapcsán, hogy lehetett-e kritizálni az isteni Karádyt, és hogy ki képviseli hitelesen Latinovits Zoltán szellemét.
Ha ez szokványos könyvismertető volna, biztosan szóba hoznám, hogy – nézetem szerint – ez a munka messze túlmutat önmagán: egy igazi polgári mentalitás dokumentuma e kötet, olyan mentalitásé, amelyre fájdalmasan kevés példát találhattunk azokban az időkben.
Ha ez szokványos könyvismertető volna, talán még azt is megemlíteném, hogy a mű bevezetőjét az a Jolsvai kolléga írta, akinek minden egyes előszavával egyet tudok érteni.
De ez nem hagyományos könyvismertető, ez egy különleges könyvészeti esemény: merthogy a Lovagiatlan ügyek az első olyan e-könyv, amely korábban nem jelent meg nyomtatásban. Hogy ez volna-e a jövő útja, s hogy örömünk felhőtlen-e, e tekintetben időt kérünk a válaszhoz. Egyébként pedig gratulálunk, és az érdeklődőket a továbbiakban az ekönyv.hura utaljuk.