Lecsúszott játszótér

Bár nem vagyok nagy partyarc nem hagyhattam ki a – szerintem – kiváló ötletnek tartott Monster Energy Budapest Fridge Fesztivált, melyet a város szívében, az 56-osok terén rendeztek meg november 11 és 14 között.

2010. november 18., 08:22

Magyarország a fesztiválok hazája, a magyarok pedig igazából nem csak sírva szeretnek vigadni, melyet mi sem bizonyított jobban, mint hogy stábunk is számtalan rendezvényen vett részt ezen a nyáron. A Fezen-nel azt gondoltuk véget ért az idei szezon, amikor meghívást kaptunk egy igazi téli fesztiválra, a langyos novemberi időben. Valószínűleg a szervezők sem gondolták volna, hogy az ősz utolsó hónapjának közepén tavaszias időjárás vicceli meg őket, így egy hatalmas sí és snowboard bulit álmodtak meg a város szívébe.

A budapesti snowboard fesztivál, azaz a Monster Energy Budapest Fridge Fesztivál szervezői elszámították magukat, hiszen a rekord magas rámpa felépítése és az irgalmatlan sok műhó elkészítése után hazaküldték a gépeket Hollandiába, így a körülbelül 20 fokban bizony az utolsó napon csak lecsúszott játszóteret láthattak a kilátogató érdeklődők. Pedig a viszonylag borsós belépőjegyet kiadó fesztiválozók egy igazi kuriózumnak számító 34 méter magas rámpa felépülését, az ősz legnagyobb buliját várhatták – joggal – hiszen amellett, hogy kuriózum a terep még rengeteg színvonalas fellépő is várta az érdeklődőket. Az Anima Sound System és a Kowalsky meg a Vega mellett az utolsó este a Tankcsapdára ugrálhattak a kilátogatók. Tavasz a télben, fesztiválhangulat a furcsa körülmények ellenére? Az 56-osok tere kiváló helyszíni keretet adott a sport- és egyben fesztivál rendezvénynek.

A négynapos sport és zenei fesztivál rendezői nem titkolt szándéka szerint a külföldön már jól működő rendezvénytípus meghonosítása volt a cél. Először úgynevezett City Jumpot, Air and Style elnevezéssel, Ausztriában, Innsbruckban rendeztek. Ez egy verseny, amely a hatalmas ugrásokról és a stílusról szól egy város kellős közepén. A belvárosokban ritkán találunk hegyeket, ezért a szervezők óriás rámpákat építettek ahol a snowboardosok és a síelők is megmutathatták tudásukat a város lakóinak, akik még nem láttak ilyen bámulatos trükköket . Egy innsbruck-i fotós, Andrew Hourmont irodájában született meg az ötlet, melyből végül a snowboard történelem legkiemelkedőbb és leghíresebb eseménye vált és válik évről évre.

1993-ban Andrew egy filmet szeretett volna összehozni egy Martin Freinademet nevű riderről és az innsbruck-i snowboardos világról. A forgatás helyszíne lett volna a városba épített ugrató, de ezt eleinte nem támogatták a város politikusai, így kénytelenek voltak más helyet keresni az eseménynek. A szervezők végül a város síugró pályáját választották, a verseny hivatalos neve pedig Straight Jump Contest lett. 1994-ben már a sportág sztárjai is ott voltak, és mindenkit elkápráztattak, így aztán évről évre nőtt a látogatottság. Először 500 ember, majd 5000 és most már 50.000 ember látogatja az eseményt.

Ma már négy olyan nagy versenyről tudunk, mely igazán beírta magát a boardos történelembe. A legelső és mindmáig legnagyobb az innsbruck-i Air And Style. A magyar fesztivál legbonyolultabb, ugyanakkor leglátványosabb eleme a versenyt kiszolgáló ugrató, a rámpa volt, amely magasabb, mint egy tízemeletes lakóház.

Egy úgynevezett Layher rendszerből kerül összeépítésre, ami különböző méretű és alakú acél tartószerkezeteket jelent. Az acélszerkezetre egy faborítás, egy külön vízelvezető rendszer, valamint egy hófogó réteg kerül, amelyre majd érkezik a frissen gyártott hó. A biztonsági szempontok miatt nagyjából 400 nm kifeszített hálóra, valamint ugyanennyi borító szivacsra van szükség, amely a balesetek elkerülésére szolgál. A rámpára a versenyzőket egy külön erre a szerkezetre tervezett lift fogja felvinni, amely körülbelül 3 perc alatt ér fel az építmény tetejére. A havat egy holland cég gyártja, amely jelenleg az egyetlen a világon abból a szempontból, hogy bárhol, bármilyen körülmények között bevállalják a hó készítését.

Az első budapesti téli fesztivál, ahol találkozik a zene, a sport, a város hihetetlen látványa és a közelgő tél hangulata, hogy üdvözölje a világ minden tájáról ideérkezett síelőket és snowboardosokat, vizuális élményben részesítve a földhöz ragadt látogatókat. A négynapos esemény alatt rengeteg magasan kvalifikált versenyzőt láthattunk, hatalmas ugrásokat amíg a könyörtelen nap el nem sorvasztotta a pályát. „Nagyon boldogok vagyunk, hogy ekkora sikerrel zárult az Monster Energy Budapest Fridge fesztivál, előzetes adatok szerint már első évben nullszaldós lett a rendezvény. A szombati koncertek és a döntő alatt, szabályosan borsódzott a hátam a felfokozott hangulattól. Mind a nemzetközi versenyzők, mind pedig a sztárfellépők nagyon jól érezték magukat nálunk, és konkrétan jelezték, hogy jövőre is szeretnének részt venni a fesztiválon. – mondta Sólyom Ádám, fesztiváligazgató.

A szponzorok, az építők és a szervezők hihetetlen munkát végeztek, mi pedig csak remélni tudjuk, hogy nem vette el kedvüket az idei novemberi „vénasszonyok nyara”, és jövőre újra kilátogathatunk erre a fenomenális eseményre.