Kortársunk, Kosztolányi

Arany Zsuzsanna a mai fiatal irodalomtörténész-nemzedék egyik legsokoldalúbb alakja. Tizenkét éve kutatja Kosztolányi Dezső életét: a kétkötetes életrajzi mű megjelenés előtt áll; részleteit rendszeresen közli az Alföld folyóirat. Ám nem csupán elemzője a Kosztolányi-életműnek: regényt is írt róla. Ez az első szépirodalmi mű, amelynek főhőse Kosztolányi Dezső, akit kortársai annak idején csak Desirének hívtak.

2016. június 10., 11:40

Arany Zsuzsanna a Desiré kalandjai című könyvébe – amelyet a veszprémi Vár Ucca Műhely jelentetett meg – dramaturgiai fortéllyal önmagát is becsempészi: Desiré közeli barátjaként jelenik meg a történetekben. A klasszikusoknak kijáró tiszteletkörök és szépítések nélkül beszéli el, milyen is volt valójában Kosztolányi Desiré, a hús-vér esendő ember. Megtudjuk, miért rúgták ki kamaszkorában a gimnáziumból, azt is, hogy a tiszta, éteri szerelemre vágyó férfi miként vált romlott kéjek rabjává. Házasemberként is a pesti kuplerájok törzsvendége maradt. Miközben az élet szentségét hirdette, barátaival halálszertartásokat rendezett, nyilvános bonctermeket látogatott.

– Kosztolányi a Tanácsköztársaság előtt harcos baloldali volt, polgári radikális, aztán a vörösterror miatt szakított a baloldallal. A Kommün után átmenetileg az Új Nemzedék szélsőjobboldali laphoz sodródott, de a fehérterror kitörése után a jobboldaltól is elfordult – magyarázza Arany Zsuzsanna.

Regényében Desiré barátjaként pedig így fogalmaz: „Sosem voltam híve egyik rendszernek se. Akárcsak Desiré. Nekünk, belgáknak az a legnagyobb bajunk, hogy mindig mindent hamar átlátunk. A forradalmak álforradalmak, a frázisok álfrázisok. Míg fiatal vagy, ideig-óráig tán hiszel is bennük, aztán a tapasztalat összetiporja minden jelszavad. Megszűnsz naivnak és idealistának lenni. Gazemberként pedig nem akarsz létezni. Aki igazán szabad, sosem gazsulál a hatalomnak.”

A Könyvhéttel kapcsolatos cikkeinket

itt találja. Kattintson!

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!