Régi igazságok

Robert Dugoni: A nyolcadik nővér – könyvkritika

2022. október 28., 12:22

Szerző:

Bár a hidegháború kora rég elmúlt (?), valószínűleg senkinek sem mondunk újat azzal, ha állítjuk: Moszkvában fagyos a tél. Pont úgy, ahogy hetven, vagy negyven, vagy tíz éve is volt. Persze, ha A nyolcadik nővér Havannában játszódna, az elmúlt hónapok eseményeinek tükrében akkor sem lenne kevésbé lúdbőröztető bepillantanunk az orosz és az amerikai hírszerzés között zajló sakkjátszmába, melynek – mint az a hasonló történetekben lenni szokott – a gyalogáldozat szinte kötelező eleme. 

Az idealizmusát vesztve a CIA soraiból évtizedekkel ezelőtt visszavonult Charles Jenkinst egykori mentora különös küldetés érdekében reaktiválja: magát kettős ügynöknek kiadva, az ellenség oroszlánbarlangjában kell fényt derítenie az alvó ügynökök életét veszélyeztető áruló kilétére. A terepen Jenkins (újra) szembesül vele, hogy a kémkedés olyan, mint a randizás: nem adhatja oda magát túl hamar, ám mire felismeri a Putyinisztán egyes honpolgárai szerint talán már túlságosan is biztonságos modern (spion)világ veszélyeit, már jóval több forog kockán az eredetileg tervezettnél.

Bár biográfiája szerint Robert Dugoni – több, a kémregények klasszikusának számító pályatársától eltérően – sosem dolgozott egyetlen hírszerzőügynökségnek sem, munkája arra enged következtetni, hogy alapos terepmunkát végzett, mielőtt ebbe a fába vágta a fejszéjét. Érzékletes alapossággal mutatja be a működési mechanizmusokat éppúgy, mint a kémvilág oly’ fontos apró szakmai fortélyait, ráadásképpen pedig jól, gördülékenyen ír, az olvasó mohón, a karosszékhez szögezve lapozza egyre tovább a nyaktörő tempóban sorjázó fejezeteket.

Apró szépséghiba, hogy a – láthatóan további folytatásokra kihegyezett – történet központi dilemmája teljességgel megoldás nélkül marad, de ne legyünk telhetetlenek: Dugoni csak szórakoztatni akar, azt pedig jól csinálja. Nem ragad bele a zsánerbe sem: a kezdeti kémtörténet előbb kalandregénybe, majd bírósági drámába fordul, így jutunk el az igazságtól a bizonyíthatóságig, s ha van kedvünk, akár azon is elmélázhatunk, vajon tényleg biztonságosabb-e a demokratikus mázzal leöntött, megvehetőségre épülő világunk, mint a kőkemény (és ezért általában egyértelműbben kategorizálható) diktatúráké.

N. Gy.

 

Fordító: Ipacs Tibor

Kiadó: Agave Könyvek

Oldalak száma: 448

Megjelenés: 2021. november 02.

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.