Kastély az ország szélén

Lőkösházáról az átlagember annyit tudhat, hogy itt hagyja el a bukaresti gyorsvonat Románia irányába Magyarországot. Az idei nyártól azonban még egy nevezetessége várja azokat, akik a hely iránt érdeklődnek: megnyílt a helyreállított Bréda-kastély.

2013. augusztus 30., 16:24

A XIX. század elején olasz minták alapján épült kastély voltaképpen vadász-udvarháznak készült, de emellett számos más célt szolgált – és szolgál megújulva is. Az egymást váltó tulajdonosok többnyire tovább csinosítgatták, fejlesztették ezt a kis gyöngyszemet, amely egyedülálló módon idézi e térségben Andrea Palladio olasz építész híres itáliai reneszánsz villáit. Különlegessége, hogy a négyszögletű toronyteret kör alaprajzú kupolatér koronázza meg. Messze szálló híre idecsalogatta régen az úri közönséget, akik nemcsak vadászatokra érkeztek, de családi eseményekre, ünnepekre is. A parkjában állt, 1965-ben lebontott kápolnájában tartotta például lakodalmát Kállay Miklósnak,a múlt század negyvenes évei miniszterelnökének fia, Kristóf is, a frigyre külön szoba emlékeztet, tárgyi emlékekkel.


A Bréda-kastély a rendszerváltás után ismét magánkézbe került, több társtulajdonos vállalta az objektum helyreállítását, eredeti szépségében. Nem volt könnyű dolguk, a kastélyt ugyanis utoljára helyi termelőszövetkezet használta, 1990-t követően viszont az enyészet vette birtokba az ódon falakat. Megerősítésük, a tetőszerkezet megújítása temérdek munkával és vesződséggel járt, de makacsságuk és a történelmi hűség iránti igényük meghozta eredményét, jóllehet az Új Széchenyi tervre és az ehhez kapcsolódó EU-támogatásra építve is néhány évig tartott a kastély helyreállítása, az azt körülvevő park megújítása, számos kiegészítő létesítmény (étterem, kazánház) tető alá hozatala.


A mai látogató számos érdekességre bukkanhat ebben a viszonylag kis műemlékben. Ha a kupola galériájáról letekint, megfigyelheti a 15 méter hosszú húrra erősített márványgolyót, amely lengéssíkját lassan változtatva bizonyítja a Föld forgását – valódi Foucault-ingának örülhetnek azok, akik még emlékeznek fizikai tanulmányaikra. A földszinten több kiállítás várja a vendéget, az inga történetét részletező tabló felidézi a Néva-parti Izsák székesegyházat is, amelynek hatszor magasabb kupolájából szovjet időkben ugyancsak leengedtek hasonló szerkezetet, igazolandó az ateizmus diadalát. (Leningrád időközben visszaváltozott Szentpétervárrá, a katedrális ma pravoszláv egyházi múzeumként funkcionál.)


Látható itt továbbá nemesi szoba korhű berendezéssel, képzőművészeti kiállítás, tárgyalóterem, kávézó. A tágas hungarikum-pincében egyebek mellett megtekinthető a Viharsarok népművészetének kiállítása, a mezőhegyesi lótenyésztés történetét bemutató tárlat, de természetesen a régió bortermelésének elvi és gyakorlati megismertetésére is találtak megfelelő sarkot a házigazdák.

Aki a kastélyon kívüli élményre vágyik, annak a nyári hónapokban egyórás „fényfestés” biztosít Európában egyedülálló szórakozást. Erre a célra épült vetítőfülkéből 'festik' fénnyel és színekkel az oromfalat. A látvány besötétedés, tehát este kilenc után élvezhető, addig akár meg is lehet vacsorázni a kastély szomszédságában épült új étteremben. Lőkösháza bő húsz kilométerre esik a térség idegenforgalmi mágnesétől, Gyulától.