Húszéves a bilbaói Guggenheim Múzeum

2017. október 12., 19:18

Szerző:

Az 1997. október 19-i hivatalos megnyitó óta eltelt két évtizedben több mint húszmillió látogató járt a Frank Gehry amerikai építész által tervezett épületben, amely mára Bilbao városának jelképévé vált.

Az intézményt a baszk város motorjának is tartják, amely bekapcsolta a világ kulturális vérkeringésébe, számtalan új lehetőséget megnyitva a fejlődésre.

Fotó: Wikimedia.org

A múzeum az évforduló alkalmából egész hónapban tartó ünneplésre készül: 975 000 ingyenes belépőt postáztak a környéken, a Vizcayai-öbölben élőknek, akik olyan művészek munkáit tekinthetik meg, mint David Hockney, Pierre Huyghe, Bill Viola, Georg Baselitz és Hen Jacobs.

Az eseménysorozat csúcspontjának azt a háromdimenziós fényvetítést tartják, amelyet a világhírű 59 Productions csapata tervezett. Nevükhöz fűződik egyebek mellett a 2012-es londoni olimpia megnyitójának audiovizuális show-műsora. Bilbaóban a múzeum titánborítású homlokzatára vetítik ki húszperces látványos fényalkotásukat, amelyhez külön komponált zenét Nick Powell. A látványosságot szombatig több alkalommal is bemutatják, a szervezők szerint összesen kétszázezer embernek lesz lehetősége ingyenesen megtekinteni.

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze - jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál.