Herzl a Spinozában

A színműíró publicista Herzl álmodta meg az önálló zsidó államot.

2014. december 12., 16:59

A mű hét beszélgetés kapcsán idézi meg Herzl Tivadar és Max Simon Nordau (eredetileg: Südfeld Simon Miksa) alakját. Herzlt Makranczi Zalán, Nordau-t Gyabronka József alakítja.

A színműíró publicista Herzl álmodta meg az önálló zsidó államot. A két tősgyökeres pesti, az orvoslással, irodalommal, filozófiával foglalkozó Nordau, és Herzl csak Párizsban találkozott. A Dreyfus-ügy kapcsán ismerték fel az antiszemitizmus globális veszélyét.

Czeizel Gábor a 168 Órának elmondta, Izrael-tervükkel sokan fantasztának tartották a két férfit, Herzl mégis bejutott a kor fontos politikusaihoz: például a német császárhoz és a pápához. A darab megválaszolja, miként sikerült ezt elérnie, ahogyan azt is: Palesztinán kívül mely tíz ország került még szóba a zsidók leendő otthonaként. Czeizel szerint a sztori azt beszéli el, hogy a terjedő tébolyban is cél felé terelhető a józan gondolat.

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.